19.03.2019 20:29


Brněnská MHD má nejdražší tarify pro studenty ze všech univerzitních měst

Autor: Martin Foral | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Ceny dlouhodobých studentských jízdenek hromadné dopravy jsou v Brně nejdražší ze všech dvanácti univerzitních měst. Za čtvrtletní jízdenku studenti v jihomoravské metropoli zaplatí bezmála sedm set korun. Téměř za poloviční cenu jezdí studenti v Praze, Ústí nad Labem nebo Liberci.

Brněnská MHD má nejdražší tarify pro studenty ze všech univezitních měst. Foto: Martin Foral

Brno – Městská hromadná doprava (MHD) v Brně nabízí nejdražší tarify pro studenty ze všech univerzitních měst. Skoro všechna velká města České republiky minulý rok zlevňovala ceny MHD. Stalo se tak v reakci na nařízení vlády o slevě pro důchodce, děti a studenty ve vlacích a meziměstských autobusech. Nařízení se sice na MHD nevztahuje, ale radní řady měst se rozhodli zlevnit tarify kvůli přehlednosti integrovaných dopravních systémů.

Ne ve všech částech republiky se však zlevňovalo stejně. I přesto, že brněnský magistrát snížil od loňského září ceny tarifů téměř o polovinu, studenti z města pod Špilberkem jezdí oproti svým kolegům z jiných univerzitních měst za nejvíce peněz. „Je pro mě novinka, že je Brno v tomto ohledu nejdražší. Jsem rád, že se doprava po městě oproti minulému roku zlevnila. Teď platím o polovinu méně a vyhovuje mi to,“ řekl student Vysokého učení technického v Brně Michal Ošťádal.

Další zlevňování v Brně není na pořadu dne. „O změnách tarifů pro studenty se momentálně neuvažuje,“ sdělila Radka Loukotová z brněnského magistrátu. V Brně si tak školáci mohou pořídit čtvrtletní jízdenku za 685 korun. Nejlevněji studenti jezdí po Liberci, kde tříměsíční jízdenka přijde na 342 korun. Jen o šest korun více stojí stejná jízdenka v Ústí nad Labem. V hlavním městě má studentská „čtvrtelní“ hodnotu 360 korun.

Grafické znázornění tarifů MHD pro studenty v jednotlivých městech. Martin Foral

„Potěšilo mě, když se MHD v Brně zlevnila, ale kdybychom jezdili za stejné peníze jako v Praze, tak by to samozřejmě bylo ještě lepší,” řekla studentka Masarykovy univerzity Lucie Dudová. V Ostravě jsou studentské tarify na MHD vzhledem k ostatním univerzitním městům cenově průměrné. Tříměsíční lístek tu stojí 498 korun. „S ostravskou hromadnou dopravou jsem spokojená a to jak s cenami, tak s kvalitou služeb,“ uvedla studentka Vysoké školy báňské v Ostravě Kristýna Zimmermannová.

I když studenti v Brně nejezdí v porovnání s ostatními městy nejlevněji, v Bratislavě jsou ceny ještě mnohem vyšší. Čtvrtletní studentská jízdenka zde stojí v přepočtu 925 korun. Ve Vídni a Berlíně vyjde vysokoškolákům nejlevněji pětiměsíční jízdenka na semestr. V Německém velkoměstě ji studenti pořídí v přepočtu za 1680 korun, ve Vídni stojí 1910 korun.

Klíčová slova: MHD, Brno, studenti, ceny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.