22.10.2019 23:54


Brněnská podzimní larpová sezóna je v plném proudu

Autor: Kristýna Dostálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

 V Brně se můžete na několik hodin stát mafiánem, pirátem, nebo třeba postavou z knížky. A nepotřebujete na to mít opravdovou zbraň ani dřevěnou nohu. Vžít se do role někoho jiného vám umožní hraní LARPu. LARP, který je zkratkou anglického termínu “Live Action Role Play”, neboli "hraní rolí naživo", se dá popsat jako improvizační divadlo, při kterém jsou jediným publikem samotní herci. Nejrozšířenějším pořadatelem LARPů v Brně je iniciativa Hraju larpy.

Hra Bravokachny vychází z knihy od Jaroslava Tylicha Povídky Pověstiny Foto: Jaroslav Tylich

Brno - Během tohoto podzimu v Brně pořádají členové iniciativy Hraju larpy hned několik LARPových her různých žánrů. Hry se konají na různých místech po Brně. Jedním z nich bývá i Mors Art, kde se na konci října konal pirátský LARP Ostrov. Hráči museli řešit smrt hlavního guvernéra a na několik hodin se přenesli do role pirátů a obyvatel ostrova, kteří se diplomacií i méně vznešenými taktikami snažili dosáhnout vlastních cílů.

„Tento podzim jsme již uvedli pirátský LARP Ostrov a akčně-komedické Bravokachny. V následujících měsících máme v plánu například hororovou Duhovou kavárnu, či filosofický LARP Čistá duše,” poskytla náhled do plánovaného repertoáru organizátorka Sabina Žilková. 

Hru Ostrov, jehož autory je Petr Mazák a Lenka Zavadilová, si zahrál i Štěpán Cenek, student a pravidelný hráč LARPů. „Ostrov mělo být pirátské drama. Nemůžu říct, že by mi úplně sedla postava, ale užil jsem si tu hru jako takovou,” ohodnotil hru Cenek.

Ke komorním LARPům, což jsou LARPy konané zpravidla jen v jedné místnosti, pro nízký počet hráčů, v krátkém časovém úseku, se dostal přes Festival Elitních LARPů, na kterém se hrají nejlépe hodnocené LARPy. Štěpán se na LARPové scéně se pohybuje již bezmála čtyři roky a v poslední době se snaží sám psát LARPové scénáře.

Naopak LARPovým nováčkem je Jakub Čumíček, který žije v Brně a živí se překladatelstvím. K LARPům se dostal přes hraní Dračího doupěte, což je česká fantasy hra na hrdiny.  „Bylo fajn u hry vypnout a uniknout z šedi běžného života. Neustálé listování pravidly a házení kostkami však ztěžovalo zážitek. U LARPu si člověk může roli zažít na vlastní kůži,” popsal svoje motivace k hraní komorních LARPů. Má za sebou teprve první hru, ale těší se, až si zahraje některou z her, které budou uvedené na podzim.

Mohlo by se zdát, že LARPy jsou specifická zábava pro úzkou skupinu lidí, Sabina Žilková však však má jiný názor.  „Larpy hrají hráči napříč sociálními skupinami. Dobrý věk, kdy s larpem začít, je asi patnáct let, ale znám i skvělé mladší hráče. Horní hranice pak prakticky neexistuje.” 

Hraju larpy je iniciativa autorů a hráčů larpových her, která vznikla v roce 2012. Zakládají si na přátelském přístupu k hráčům a nízkých cenách her. Ačkoliv se v iniciativě za roky obměnila většina členů, stále přináší hráčům nové hry a už sedm let oživují českou LARPovou scénu.

Klíčová slova: LARP, hra na hrdiny, Brno, volný čas,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.