28.02.2019 15:20


Brněnská zoo oslavila mezinárodní den ledních medvědů. Oznámila novinky týkající se chovu

Autor: Kateřina Vajsová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Celosvětový den ledních medvědů připadá na 27. únor. V tento den si návštěvníci brněnské zoo mohli vybrat z několika možností, jak tento den oslavit. Na program pořadatelé zařadili promítání, vědomostní kvíz, nebo třeba sliby ledním medvědům. Třešničkou na dortu bylo komentované krmení lední medvědice Cory. Následující den oznámil ředitel brněnské zoologické zahrady přestavbu současné expozice ledních medvědů. Také se věnoval otázce budoucnosti jejich chovu.

Lední medvědice Cora

Brno
– Letošní čtvrtý ročník mezinárodního dne ledních medvědů v kombinaci s teplým a slunným počasím přitáhl ve středu 27. února do brněnské zoo návštěvníky místní i z daleka. „Nakonec přišlo necelých 400 lidí, což je asi čtyřikrát více než v předchozích dnech tohoto týdne,“ uvedl tiskový mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč. Součástí oslav bylo promítání videí o ledních medvědech, komentované krmení, vědomostní kvíz a také sliby ledním medvědům, které jim dali návštěvníci v loňském roce.

V České republice chovají lední medvědy dvě zoologické zahrady Brno a Praha. Oslavy mezinárodního dne ledních medvědů pořádá zoo v Brně pravidelně od roku 2016. „Jeli jsme do Brna jenom kvůli ledním medvědům a asi hodinu jsme hledali, než jsme je našli. Jsme tu totiž poprvé,“ řekla jedna z malých návštěvnic školačka Maruška z Hradce Králové. Každý návštěvník si u vchodu mohl vzít hrací kartu do vědomostní soutěže. „Z kvízu mě nejvíc zajímalo, před kolika lety se vyvinul, ale jinak to bylo docela lehký,“ dodala Maruška. Otázek týkajících se těchto šelem bylo deset. Například jakou barvu kůže mají lední medvědi, jakou mají stopu nebo jakou rychlostí dokáží běžet.

David Čuda ze Zlína vyrazil s celou rodinou do brněnské zoo, aniž by o akci věděl. „U nás jsou tenhle týden prázdniny, tak jsme chtěli někam vyrazit. A tady jsme ještě nebyli. O mezinárodním dni ledních medvědů jsme se dozvěděli až na místě, ale jsme rádi, že se tu něco konalo. Nejlepší bylo samozřejmě krmení, to se klukům líbilo nejvíc,“ řekl.  Medvědice Cora dostala ke svému svátku od pořadatelů při komentovaném krmení dva mražené dorty z mrkve, ryb, řepy, masa a jablek.

Lední medvědy chová Zoo Brno od roku 1964. V současné době je zde jedna samice Cora. Je v chovu od roku 1999 stejně jako samec Umca. Společně odchovali pět medvíďat. Samec zemřel 18. srpna loňského roku na degenerativní onemocnění ledvin.

Z tohoto důvodu se dnes řešila otázka budoucnosti ledních medvědů v zoo. „Od konce roku 2018 jsme pro Coru hledali nového partnera. Souběžně s tím jsme intenzivně řešili otázku, jak opravit stávající expozici,“ vyjádřil se ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Plánovaná rekonstrukce expozice ledních medvědů začne za příznivých podmínek na jaře letošního roku a v ideálním případě bude hotová do příštího roku. Celá přestavba je však komplikována tím, že výběh je postaven na skále. „Je velmi těžké předjímat, jak bude rekonstrukce probíhat vzhledem k náročnosti terénu,“ doplnil Hovorka. „Ve hře byla také možnost příjezdu nového partnera pro Coru. To by ale znamenalo přerušení chovu medvědů kamčatských, do jejichž expozice bychom museli lední medvědy přesunout,“ řekl Hovorka. 

Klíčová slova: Brno, Zoo Brno, Zoologická zahrada, lední medvědi, rekonstrukce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.