27.03.2019 22:07


Brněnské Kino Art oslavilo sto let své existence. Budova aktuálně prochází rekonstrukcí

Autor: Anežka Horová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Oslava stoletého výročí Kina Art se v neděli nesla v duchu dlouhodobých oprav. Kino budou moci návštěvníci po třech letech znovu navštěvovat od 13. září tohoto roku. Do znovuotevření však diváci mohou promítání sledovat v dočasném působišti kina v Radnické ulici v prostorách Galerie Turistického informačního centra Brno (TIC). Také mají možnost zhlédnout pop up projekce, které se odehrávají na místech mimo promítací místnosti.

Brněnské Kino Art organizátoři znovu otevřou 13. září. Foto: Anežka Horová.

Brno –  Kino Art oslavilo v neděli 24. března sto let od svého vzniku. Budovu dělníci od května 2017 rekonstruují. Otevření Kina Art v Cihlářské ulici pořadatelé naplánovali na pátek třináctého v září tohoto roku. „Vzhledem k potížím a prodlužování rekonstrukce nám toto datum přijde příznačné,“ sdělila Martina Marešová z Kina Art. Původní pětiměsíční plán vedení prodloužilo především kvůli nalezení azbestu v budově, jehož odstranění stálo tři miliony korun. Prodleva je také z důvodu oprav nosné zdi a interiéru. V součtu bylo kino od založení kvůli opravám zavřené 22 let.

Momentálně opraváři pracují v malém sále Kina Art. „Rekonstrukce bude pokračovat v prostoru kavárny, chystáme i novou pokladnu. Dále se bude instalovat ozvučení, plátno a sedačky v malém sále,“ informovala Marešová. Dodala, že drobné úpravy budou také v kancelářských prostorech.

Od listopadu 2017 mohou diváci navštěvovat projekce Kina Art v prostorách Galerie TIC v Radnické ulici pod názvem No Art. Vedení kina tvrdí, že i přes nižší technickou vybavenost a omezenou kapacitu si návštěvníci našli do centra města cestu. V provizorním kině organizátoři pořádají festivalové projekty či projekce s hosty. „Návštěvnost závisí na období i promítaných titulech. Divácky úspěšný je například projekt MIMIkiNO nebo filmové kvízy, které bývají vždy vyprodané,“ přiblížila Marešová.

Vedení Artu také začalo pořádat takzvané pop up projekce, tedy promítání filmů mimo kinosál. Nejbližší pop up se bude konat ve vile Löw-Beer, kde diváci budou moci zhlédnout snímek Eva tropí hlouposti. Součástí bude i prohlídka vily. Další promítání se uskuteční na lodi na Brněnské přehradě a v jeskyních Moravského krasu. Pop upy plánují organizátoři pořádat i po znovuotevření, budou však méně časté.

Po návratu do zrekonstruované budovy v Cihlářské ulici plánují organizátoři k oslavě stoletého výročí uspořádat non-stop maraton s názvem 100 let Artu – 100 hodin filmu. Během něj diváci budou moci zhlédnout filmové hity jako například Blade Runner či Smrtonosná past. „Kino Art jsem navštěvovala, ovšem kvůli jeho neustálým opravám to bylo složité. Těším se, až bude znovu otevřené,“ svěřila se návštěvnice kina Martina Dvořáková.

Vedení muselo kino za dobu své existence uzavřít kvůli opravám již několikrát. Poprvé se nepromítalo tři roky po otevření kvůli přestavbě z důvodu zvýšení kapacity. Také v roce 1932 a 1933 museli zástupci Kina Art projekce pozastavit, protože se upravovala promítací kabina a odborníci prováděli změny potřebné pro uvádění zvukových filmů. V letech 1936 až 1938 bylo kino postupně několik měsíců také zavřeno. V únoru 1942 museli zástupci kina pozastavit provoz kvůli projekci zakázaného filmu a v létě z důvodu další přestavby. Drobné úpravy dodělávali dělníci v letech 1946, 1950 a 1959. Nejdéle diváci kino nemohli navštěvovat od roku 1973 až do roku 1991, jelikož vedení rozhodlo o přestavění Artu do dnešní podoby. Od května 2017 kino čekaly další opravy. Původně plánovaná pětiměsíční rekonstrukce se však protáhne na tři roky. „Když všechno dobře půjde, otevřeme 13. září, i když tento den připadá na pátek,“ uzavírá vedoucí Kina Art Milan Šimánek.

Klíčová slova: Kino Art, 100 let, No Art, rekonstrukce, pop up projekce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.