08.05.2019 15:30


Brněnské Muzeum romské kultury zahájí novou výstavu o hudebním umění Romů

Autor: Helena Havranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Hudba je v romské kultuře součástí každodenního života i svátečních události, jak na venkově, tak třeba v městských kavárnách. Její různé podoby ukáže výstava Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní, kterou návštěvníci brněnského Muzea romské kultury uvidí od středy 8. května „Výstava by měla umožnit hlubší poznání hudebního umění Romů,“ vysvětlil kurátor Zbyněk Andrš.

Návštěvníci uvidí také některé hudební nástroje typické pro romskou hudbu.

Brno – Jak vznikla pověst Romů coby prvotřídních hudebníků nebo jaké jsou klíčové osobnosti romské hudební scény v Brně, se dozví návštěvníci výstavy Lavutara: Cestami romských muzikantů a jejich písní. Muzeum romské kultury v Brně výstavu zahájí ve středu 8. května a zájemci ji budou moci navštívit až do 3. května roku příštího.

Název výstavy Lavutara vychází z romského výrazu pro hudebníky. Zájemci tak na výstavě poznají významné romské muzikanty i některé hudební styly a žánry, ve kterých se romská muzika uplatňuje. „Kromě obecného přehledu se návštěvníci seznámí i s nedávnou hudební minulostí Brna, ve kterém se po druhé světové válce usadilo několik romských muzikantských rodin ze Slovenska,“ prozradil kurátor Zbyněk Andrš, který výstavu organizuje spolu s Matyášem Dlabou, Annou Babjárovou či hudebníkem Gejzou Horváthem.

Pořadatelé chtějí představit romskou hudbu coby živou kulturu z pohledu jejích aktérů a tvůrců. I proto při přípravách spolupracovali s desítkami muzikantů, pamětníků i s výrobci hudebních nástrojů. „Naše hudba má schopnost seznamovat svět s romským etnikem a zpřítomňovat jeho historii, tradice i zvyky. Je přínosem kultuře a umění všude, kde se Romové usadili,“ řekl kurátor Horváth, který je taktéž muzikantem.

Výstavu připravili organizátoři ve dvou sálech muzea. „Snažili jsme se relativně malé prostory výstavy naplnit co nejvíce. I proto jsme množství objektů zavěsili až pod strop,“ vysvětlil architekt výstavy Tomáš Džadoň. V přízemí se návštěvníci seznámí s příběhem romské muziky v Evropě, ve druhém patře pak blíže poznají hudební kulturu Romů v Brně. „Výstava je charakteristická také množstvím audiovizuálních prvků. Zájemci si mohou záznamy pustit ze sluchátek zavěšených ze stropu, případně si mohou přinést i sluchátka vlastní,“ doplnila kurátorka Babjárová.

V závěrečné části výstavy pak organizátoři pro návštěvníky přichystali malý kinosál, ve kterém promítají příběhy deseti romských hudebníků. Ti ve videu představují nástroje, na které hrají a vysvětlují svůj postoj k muzice a hudební romské kultuře. „Hudba je posláním Romů a věřím, že je i zakódována v genech celého romského národa,“ dodal muzikant Horváth.

Později výstavu doplní taktéž projekt Hudební léto v Muzeu romské kultury, což je série koncertů pořádaných v květnu a červnu. Při konání Brněnské muzejní noci, festivalu Meeting Brno a akce Ghettofest pak organizátoři plánují také komentované prohlídky, při kterých bude zájemce výstavou provázet vždy jeden z muzejních kurátorů.

Klíčová slova: výstava, Muzeum romské kultury, Lavutara, hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.