04.04.2019 10:49


Brněnské science centrum VIDA! představuje jarní novinky. Nechybí šifrování zpráv nebo skutečné exploze

Autor: Veronika Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dopisy, vlajkové signály, morseovka nebo telefon. Lidé od nepaměti hledali způsoby, jak se dorozumívat na dálku. Principům komunikace na menší i větší vzdálenost je věnována nová expozice zábavního vědeckého parku VIDA! Na své si v science centru od začátku jara přijdou také fanoušci adrenalinových show nebo malí nadšenci do botaniky.

Brněnské science centrum VIDA!.

Brno – Novou výstavu o komunikaci Haló a třaskavou show Detonátor zahájilo v pondělí brněnské VIDA! centrum. Expozice Haló zasvětí návštěvníky do tajů telekomunikace. Představení Detonátor vysvětlí principy exploze. Na pravidelných víkendových labodílnách nově prozkoumají rodiny s dětmi rostlinnou říši.

V pořadí již šestnáctou dočasnou výstavu centra VIDA! tvoří jedenáct interaktivních exponátů, které nastiňují principy a vývoj komunikace. Návstěvníci si mohou vyzkoušet odvysílat vzkaz v morseovce, šifrovat zprávy nebo odposlouchávat rozhovory. „Jeden z exponátů vysvětlí, jak funguje komunikace pomocí satelitů,” nastínil manažer expozice VIDA! Ondřej Hlouša. Nebude chybět ani dorozumívání se pomocí akustických zrcadel a luštení barevných vlajkových kódů. „Příchozí také na vlastní oči uvidí, jak se šíří zvuk a jakou křivku nakreslí jejich hlas na monitoru,” doplnila kurátorka výstavy Martina Michnová.

Další jarní novinkou je Detonátor - představení plné výbušnin a třaskavin. Vědci lidem předvedou pokusy se střelným prachem, tekutým dusíkem i hořlavými plyny. „Diváci se názorně dozvědí, co všechno může být detonátorem. Zábavnou formou zodpovíme otázky, z čeho se skládá dynamit, semtex nebo jaký je princip atomového výbuchu,“ přiblížili tvůrci Janet Prokešová a Aleš Pilgr svou novou show. Tu mají návštěvníci centra VIDA! možnost zažít dvakrát denně.

O víkendech mohou rodiče s dětmi navštívit labodílny s názvem Co žerou rostliny. Malí návštěvníci se dozví, z čeho se skládá rostlinné tělo a co všechno potřebuje k životu. Součástí víkendového programu je řada experimentů, včetně pěstování své vlastní rostlinky.

Výstava Haló do Brna doputovala z dílny společnosti Logic Gate, sídlící v polské Varšavě. „Zapůjčení interaktivních exponátů není levná záležitost. Výstavu můžeme veřejnosti nabídnout díky účelové dotaci od Jihomoravského kraje,“ uvedl ředitel centra VIDA! Lukáš Richter.

Dobrodružnou expozici Haló mohou zájemci navštívit do konce září. Vstup na výstavu i na představení Detonátor je zahrnut v ceně vstupenky do zábavního centra. Víkendové labodílny začínají v sobotu i v neděli ve dvanáct, čtrnáct a šestnáct hodin, příplatek ke vstupnému je padesát korun.

Klíčová slova: VIDA!, výstava, zábava, věda, děti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.