23.11.2019 17:06


Brněnské vánoční trhy odstartovaly. Kromě turbomoštu nabídnou i možnost vykonat dobrý skutek

Autor: Jakub Podešva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od pátku mohou lidé navštívit vánoční trhy v Brně. Jako obvykle nechybí stánky s jídlem, pitím či dárkovými předměty. Novinkami jsou letos adventní kalendář dobrých skutků nebo schránka vánočních přání. Trhy na Zelném trhu a Moravském náměstí potrvají do 23. prosince.

 

 

 

 

 

 

 

Brno – I letos mohou lidé ochutnat populární turbomošt, který nabízí vánoční trhy v Brně. Ty odstartovaly v pátek na Zelném trhu a Moravském náměstí a potrvají do 23. prosince. Kromě nakupování a návštěvy kulturního programu mohou lidé vykonat i dobrý skutek. 

Advent na Zelném trhu se organizátoři snažili pojmout v klidnějším duchu. „Chtěli jsme Zelný trh udělat místem, kde lidé zpomalí a zapomenou na shon,“ popsala organizátorka Eva Skácelová. Přispět k tomu má nově adventní kalendář dobrých skutků. Každý prosincový den až do Štědrého dne organizátoři otevřou jedno okénko, ve kterém bude dárek pro neziskovou organizaci. Celkově mají rozdat dárky v hodnotě čtvrt milionu korun. Návštěvníci mají na trzích možnost vykonat dobrý skutek i sami za sebe. Novinkou je schránka vánočních přání, kam lidé mohou napsat přání pro seniory v domovech důchodců či děti v dětských domovech.

Kromě prodejců dostali mezi sto dvaceti stánky prostor i dobrovolníci z neziskových organizací. „Je to hezká myšlenka, i když si myslím, že neziskovek by se tu vlezlo i více,“ sdělil dobrovolník ze stánku neziskové organizace Mary‘s Meals. Dobrovolnické stánky jsou jak na Zelném trhu tak na Moravském náměstí.  „Minulý rok u nás stála osmdesátimetrová řada, takže jsme se museli vrátit i letos,“ vysvětlil Zdeněk Machař ze záchranné stanice Ptačí centrum. Na připraveném pódiu na Zelném trhu se v následujících týdnech představí několik kapel či žáci mateřských a základních škol. Každou adventní sobotu v 18:00 zde také kněz zapálí adventní svíci a odslouží zpívanou mši.

Trhy na Moravském náměstí chce jejich organizátor Tomáš Pavčík vést v energičtějším pojetí. „Na Moraváku uslyší návštěvníci v šapitó přes čtyřicet interpretů, ze kterých můžu jmenovat třeba energickou kapelu Laura a její tygři nebo mezinárodní balkánskou skupinu Musica Balkanika,“ jmenoval Pavčík. V menších jurtách organizátoři nachystali swingové a rokenrolové tančírny. Jako obvykle nechybí bar na fontáně, kde prodejci nabízí kromě jiného i populární turbomošt. „Na ten se tu vždycky s kamarády nejvíce těšíme,“ svěřil se návštěvník Radek Poledníček. 

Rozsvícení vánočního stromu na Zelném trhu organizátoři plánují na 29. listopadu v 18:00. 27. listopadu v 17:00 zahájí provoz také kluziště na Moravském náměstí. Využít jej zájemci budou moci od desíti hodin ráno do devíti hodin večer. Dospělí zaplatí sto korun, lidé ve věku šest až patnáct let, důchodci či zvlášť tělesně postižení šedesát korun a děti do šesti let mají vstup zdarma. Bruslit se má podle počasí do února.

Klíčová slova: trhy, Brno, Vánoce, Moravské náměstí, Zelný trh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.