15.01.2019 23:59


Brněnské VUT slaví 120 let. Rektor Štěpánek k té příležitosti odhalil reliéf Antonína Rezka

Autor: Petr Hodina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnské Vysoké učení technické oslavuje 120 let od svého založení. V dvoraně rektorátu dnes jeho rektor Petr Štěpánek odhalil reliéf Antonína Rezka – historika a politika, který se o založení univerzity zasloužil.

Brno – VUT, největší česká technická univerzita, slaví 120 let od svého vzniku. V první den oslav, které potrvají s přestávkami celý rok 2019, odhalil rektor Petr Štěpánek reliéf Antonína Rezka. Ten se na vzniku univerzity bezprostředně podílel.

Císař František Josef I. roku 1899 podepsal dekret, který v Brně zakládal „českou techniku“. Než však dokument doputoval k rakouskému ministru školství, byla vláda v demisi. Z obavy, že založení univerzity je vývojem situace v ohrožení, se rozhodl tehdejší ministerský rada – Rezek dokument navzdory dobovému protokolu otevřít a publikovat v novinách Wiener Zeitung. „Když článek o založení školy v tisku vyšel, ministr v demisi byl už postaven před hotovou věc,“ popisuje situaci archivářka VUT Alžběta Blatná. „V podstatě jsme vznikli díky novinářům,“ glosoval čin současný rektor Petr Štěpánek.

Rezek se však zasloužil i o přivedení prvních čtyř profesorů, uznávaných kapacit ve svých oborech. Jeden z nich – matematik Karel Zahradník se stal zároveň prvním rektorem. Do úplně prvního ročníku univerzity, která tehdy ani neměla vlastní budovu, nastoupilo 47 studentů. „Škola si prošla ohromný kus cesty a je mi ctí být rektorem VUT právě v roce jeho 120. výročí,“ uvedl rektor Štěpánek. „Začínali jsme v říjnu 1899, kdy jsme měli necelých 50 studentů, jednu posluchárnu a jednu kreslírnu a rýsovnu. Dnes máme osm fakult a 20 000 studentů.“

V rámci oslav se mohou bývalí i současní studenti těšit například na hudební festival, který se bude konat 25. května. „Festival je pro všechny absolventy, studenty, zaměstnance ale i příznivce brněnské techniky zdarma. Mezi vystupujícími bude například zpěvák Richard Müller,“ uvedla vedoucí Oddělení marketingu a vnějších vztahů Renata Herrmannová. „Ve stejný den bude také na všech fakultách probíhat den otevřených dveří a pro absolventy z roku 1969 bude připraven slavnostní obřad zlatých promocí,“ dodala Herrmannová.

Oslavy jubilea uzavře 6. prosince každoroční ples VUT, který byl minulý rok zároveň největším plesem v republice.

Klíčová slova: VUT, výročí, Antonín Rezek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.