15.04.2012 12:54


Brněnskou přehradu už zase brázdí lodě

Autor: Veronika Machová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na Brněnské přehradě začala včera před polednem již šestašedesátá plavební sezóna. Na slavnostní nástup kapitánů lodní dopravy za doprovodu tradiční znělky se přišly podívat stovky lidí. Zahájení turistických plaveb se zúčastnili představitelé města Brna a diplomaté z amerického velvyslanectví, kteří přijeli pokřtít novou loď Dallas. Druhým rozšířením brněnské flotily bude loď Stuttgart, která vypluje na hladinu o týden později.

Autor: Veronika Machová

Brno Šestašedesátá plavební sezóna odstartovala včera v jedenáct hodin dopoledne na Brněnské přehradě. Při slavnostním zahájení nastoupili kapitáni lodní dopravy do řady a vedoucí kapitán podal hlášení řediteli Dopravního podniku města Brna Miloši Havránkovi. Jako každoročně zazněla i tradiční znělka brněnských lodníků v podání jazzmana Jaroslava Hniličky a vůbec vyplula nová loď Dallas.

Loď za více než patnáct milionů korun dostala jméno po partnerském městě moravské metropole, Dallasu. Jejího slavnostního křtu se tak vedle brněnského primátora Romana Onderky zúčastnil i zástupce amerického velvyslanectví v České republice Robert A. Zimmerman. „Zbrusu nová a moderní loď Dallas nechť je dlouhotrvající připomínkou naší vzájemné spolupráce a současně vyjádřením toho, že si partnerství s tímto americkým městem upřímně vážíme," prohlásil Onderka.

PřehradaLodi požehnal starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec. Všichni účastníci křtu se na závěr podepsali na pamětní listiny, které zástupci dopravního podniku zarolovali a zapečetili do ozdobných láhví. Poslouží jako upomínka na včerejší křest pro představitele obou měst a jednu z nich budou také lidé hledat v rámci soutěže. „Zdobenou láhev se vzkazem vhodila do vody delegace přítomná na palubě při první plavbě. Pro jejího nálezce máme připravenou rodinnou jízdenku zdarma," vysvětlil ředitel Havránek.

Po celý den se mohli návštěvníci svézt lodí po přehradě za poloviční jízdné. „Přišli jsme využít výhodné akce s celou rodinou. Jen škoda, že nám počasí tolik nepřeje," řekla Eva Koutná.

Lidé, kteří se včera nemohli přijít podívat na spuštění lodi Dallas do vody, budou mít ještě jednu možnost příští sobotu. „Za týden bude slavnostně pojmenována druhá nová loď Stuttgart," uvedla mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

V letošní plavební sezóně budou mít lidé možnost využít zvýhodněného večerního jízdného a děti do dvanácti let v doprovodu dospělého budou mít plavbu zadarmo. Poukaz na dětskou plavbu si zájemci mohou najít na internetových stránkách dopravního podniku a vytisknout.

Myšlenka využití hladiny přehrady na řece Svratce u Kníniček k provozu rekreační lodní dopravy měla své počátky již ve třicátých letech minulého století. První lodě vypluly 5. května 1946 na trasu Bystrc - Kozí horka - Sokolské koupaliště - Osada - Rokle - Obora - Zouvalka - hrad Veveří a zpět.

Klíčová slova: brněnská přehrada, Kníničky, nádrž, plavba, loď, Veveří, parník, plavec, výlet, volný čas

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.