19.11.2012 21:25


Brněnský drak se vrátil z paláce. Bydlí zase na radnici

Autor: Jiří Hanák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vycpaný krokodýl, jeden z nejznámějších symbolů Brna, znovu visí v průchodu Staré radnice. Odborníci jej přestěhovali z Dietrichsteinského paláce, kde pobýval po dobu oprav radniční budovy.

Brno  Na své původní místo v průchodu Staré radnice se dnes vrátil pověstný drak, který hlídá Brno. Vycpaného krokodýla experti připevnili ke stropu, kde visel už dříve. Přes dvě stě šedesát dní byl plaz v Dietrichsteinském paláci v péči restaurátorů. Opravili mu chrup, drápy a vylepšili jeho celkový stav. Veřejnosti se krokodýl předvede až 30. listopadu, v den rozsvěcení vánočního stromu na náměstí. Do té doby bude průchod uzavřen.

Dělník Ivan Pavlovič věší brněnského draka v průchodu Staré radnice. Foto: Jiří HanákOdborníci z Moravského zemského muzea měli brněnského draka ve své péči už poněkolikáté. „Pracovníci muzea dělají pravidelné údržby, draka vyspravují jednou ročně,“ řekl vedoucí odboru správy majetku města Petr Gabriel. Paradoxně právě kvůli umístění v radničním průchodu trpí vycpanina nejvíce. Je totiž vystavena vlivům počasí a řádění vandalů. Přes pět metrů dlouhý krokodýl má úctyhodné zuby a drápy, a právě ty výtržníky lákají. Větší škody utrpěl drak naposledy v roce 2009, kdy přišel o většinu drápů a část chrupu.

Možnost beztrestně si sáhnout na vycpaného krokodýla měl dnes dělník Ivan Pavlovič, který jej zavěšoval. „Na dotek je úplně jako drak,“ popsal své pocity. Vycpaninu se svými kolegy věšel dvakrát, poprvé visela nízko, takže by na ni návštěvníci dosáhli.

V Dietrichsteinském paláci byl brněnský drak nejen kvůli omlazovací kůře, ale především kvůli opravám Staré radnice. Řemeslníci však nedávno svou práci dokončili a krokodýl se tak mohl vrátit na své místo. Před vystavením v průchodu si plaz ještě prošel trojrozměrným skenováním. Zástupci města tak získali jeho přesný obraz, který mohou použít při výrobě reklamních předmětů. Firma, která skenování zajistila, si za svou práci nic neúčtovala. „Považovali to za čest,“ uvedl Petr Gabriel.

Původ brněnského draka není uspokojivě vysvětlen. Nejčastěji uváděnou pověst na místě shrnul primátor Roman Onderka. Město podle něj obdrželo vycpaninu v šestnáctém století darem. „Brno draka získalo od moravského markraběte Matyáše, který se později stal i českým králem,“ vysvětlil. Vycpanina je přes čtyři sta let stará.

Klíčová slova: krokodýl, drak, Brno, brněnský drak, radnice

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.