19.04.2019 12:56


Brněnský participativní rozpočet Dáme na vás zahájil výstavu předchozích ročníků a dal prostor veřejné diskuzi

Autor: Veronika Jelínková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zástupci Kanceláře participace společně s náměstkem starostky města Brna Tomášem Koláčným (Piráti) slavnostně zahájili výstavu Dáme na vás. V rámci vernisáže se ohlédli za úspěšnými projekty předchozích dvou let a oznámili částku, která je určena pro letošní ročník. Podávat návrhy a diskutovat o participativním rozpočtu mohli přítomní po vernisáži v budově Urban centra.

Výstava Dáme na vás, foto: archiv Dáme na vás

Brno – Průřez dvěma uplynulými ročníky participativního rozpočtu města Brna představuje nová výstava Dáme na vás v Urban centru. Středeční vernisáže se kromě pracovníků Kanceláře participace zúčastnil také náměstek starostky města Brna Tomáš Koláčný. Návštěvníci výstavy mají od včerejška možnost prohlédnout si jak úspěšně zrealizované projekty, tak i budoucí rozplánované návrhy. Na vernisáž navázalo veřejné setkání, kde zájemci diskutovali nad změnami pravidel hlasování, vlastními nápady a nebáli se ani kritiky.

Vernisáž zahájil náměstek vysvětlením principů participativního rozpočtu. „Občané Brna mají možnost rozhodovat o části městského rozpočtu. Radnice vyčlení peníze a obyvatelé skrze své projekty sami navrhují, jakým způsobem tato částka zlepší veřejný život. Letos vyčlenila brněnská radnice k realizaci projektů třicet pět milionů korun,“ nastínil Koláčný. Každý občan nad patnáct let může podávat návrhy, které však nesmí převyšovat částku tři miliony korun. Do patnáctého května potrvá první fáze projektu, ve které mohou zájemci své projekty přihlašovat. „V současné fázi navrhování přijímáme vaše nápady pro Brno a jsme otevřeni diskuzím. Navrhovatelé si musejí projít zásady výzvy na našich webových stránkách, aby jejich projekt splňoval všechny náležitosti. Doporučujeme se o svých nápadech pobavit s přáteli, získávat podněty i ze svého okolí,“ řekla koordinátorka participace obyvatel Klára Drápalová. Jakmile je návrh podán, přechází se do druhé fáze, kdy je třeba získat dostatečnou podporu. Tím může být buď tři sta označení „líbí se mi“ na webu www.damenavas.brno.cz nebo třicet fyzických podpisů.

Poslední fází je listopadové hlasování. „Podpořit návrh mohou pouze lidé s trvalým pobytem v Brně. Ti mají k dispozici pět kladných a dva záporné hlasy. Letos poprvé nebudeme odečítat záporné hlasy od kladných,“ uvedla Drápalová. Otázka záporných bodů odstartovala diskuzi, z jakého důvodu je odečítání zrušeno a jaký účel vlastně plní. „Odečítání záporných bodů od kladných jsme zrušili na základě vaší zpětné vazby. Lidé je údajně měli využívat k taktizování. Rozhodli jsme se však, že záporné hlasy k jinému účelu zachováme. Budou mít váhu, pokud převýší množství kladných hlasů. Slouží tedy spíše jako poukázání na opravdu kontroverzní projekty,“ odpověděl na sérii dotazů Koláčný.

Dalším diskutovaným bodem byla možnost anonymního hlasování pro projekty. Tazatelé argumentovali, že k hlasování je nutností uvést číslo občanského průkazu. S poskytováním citlivých údajů mnoho lidí nesouhlasí a navrhované projekty z tohoto důvodu odmítají podpořit. „V rámci online formuláře číslo občanky vyžadováno je, není to však jediná možnost, jak hlasovat. Můžete hlasovat také osobně na některém z plánovaných veřejných setkání,“ odpověděl Koláčný. Padl také návrh, zda by nestačilo poskytnout pouze datum narození. „Z datumu narození nejsme schopni zjistit, zda jste skutečně občanem Brna. Číslo občanského průkazu zasíláme k ověření přímo do registru a zpátky se nám vrací už jen jedničky a nuly. Nejsme schopni občanku zneužít,“ uzavřela Drápalová.

Ne všechny dotazy však byly položeny od potenciálních navrhovatelů projektů. Zazněl nesouhlas s návrhem plánovaného multifunkčního rekreačního areálu v Brně – sever. V případě výhry ve finálním hlasování by nahradil oblast zahrádkářské kolonie. Debatující zajímalo, zda se proti tomu dá odvolat. „Projekt zatím nebyl posuzovaný z hlediska realizovatelnosti. Nachází se ve fázi zveřejnění na webu, kde sbírá podporu. Až v okamžiku, kdy získá potřebné hlasy, bude se jím úřad zabývat. Poté se k projektu vyjadřuje i městská část, která může využít svého práva veta. Momentů, kdy se projekt může zastavit, je několik," poznamenal Koláčný. "Máte možnost dát městské části najevo, že s tím nesouhlasíte. Například můžete i sepsat petici," doplnila Drápalová.

Diskuzi zakončilo ohlédnutí se za úspěšně zrelizovanými projekty, kterých je k dnešnímu dni sedmadvacet. Patří mezi ně například Záchody na Kraví hoře, Dobrodružné hřiště Halda v Medlánkách nebo Skate park v Tuřanech. Letošní návrhy mohou iniciátoři podávat buď prostřednictvím webových stránek www.damenavas.brno.cz nebo osobně pomocí formuláře u koordinátorek participativního rozpočtu na Malinovském náměstí 3. Přijít se inspirovat na výstavu do Urban centra mohou zájemci do konce května.

Klíčová slova: debata, Dáme na vás, rozpočet, peníze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.