12.04.2011 07:24


Brněnský šermíř Choupenitch je světovou trojkou. Chce ale víc

Autor: Veronika Udatná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

K šermu se dostal náhodou, avšak úspěchy, kterých v poslední době dosahuje, svědčí o správné volbě. Sedmnáctiletý Alexander Choupenitch od začátku letošního roku vybojoval první místo v celkovém žebříčku Evropského poháru kadetů a první místo na světovém poháru v juniorské kategorii. Poté, co se stal na začátku března kadetským mistrem Evropy, teď ještě přidal bronzovou medaili z mistrovství světa v Jordánsku.

Autor: Veronika Udatná

Brno – Rychlost, postřeh i síla. Vlastnosti, které rozhodují v soubojích. Vlastnosti, které rozhodně nepostrádá sedmnáctiletý Alexander Choupenitch z Brna. Od doby, kdy na sebe poprvé oblékl šermířskou masku, uplynulo osm let. Tehdy ho do oddílu sportovního šermu přivedla matka. V basketbalovém týmu, ve kterém do té doby působil, bylo totiž tolik chlapců, že se kolikrát ani nedostal k míči. „Až později jsem se dozvěděl, že moje nevlastní babička byla olympijskou vítězkou v šermování,“ dodal.

Nad Chouepnitchovým tréninkem dohlíží Vladimir Romankov (na fotce) se svým bratrem Alexanderem. Foto: Veronika Udatná.Dnes je z mladého talentu čerstvý držitel titulu mistra Evropy v šermu fleretem, ke kterému na konci března ještě přibyla bronzová medaile z kadetského mistrovství světa. „Šermíř Sašova formátu se nerodí každý den,“ prohlásil o svém svěřenci trenér Pavel Vaníček. Sám Choupenitch ale přiznal, že takové výsledky mu nestačí.

„Měl bych být vděčný, ale já v sobě cítím zklamání. Není to první místo,“ řekl syn bývalé vodní lyžařky a operního sólisty Národního divadla Brno. „Medaili jsem si stanovil jako podmínku, ale chtěl jsem být ve finále,“ dodal. Souboj o zlatou medaili Choupenitchovi utekl těsně. Vyrovnané semifinálové skóre 12:12 dokázal ve svůj prospěch obrátit německý soupeř, který nakonec zvítězil výsledkem 15:13.

„Myslím, že u mě hodně zapracovala nervozita a tlak, pod kterým jsem byl. Všichni mě očekávali ve finálovém souboji,“ okomentoval svou prohru Choupenitch. Celkovým vítězem turnaje, tedy mistrem světa, se stal Američan Massialass. Právě Američané, Číňané a Italové podle Choupenitche v současnosti vévodí světovému šermu. „V zemích, jako je Rusko, Francie či Německo, je šermování tradiční. Jejich fleretisté standardně dosahují výborných výsledků,“ doplnil Choupenitch.

Nedávnými úspěchy však sezóna pro kadetského mistra Evropy nekončí. Už tuto sobotu se v hale brněnského Sokola na Kounicově ulici uskuteční mezinárodní turnaj seniorů Sokol Cup, kterého se kromě Choupenitche zúčastní další šermíři z České republiky i zahraničí. „Dále nás čeká mistrovství republiky kadetů, juniorů a seniorů a v červenci mistrovství Evropy mužů. Času na odpočinek moc není. Navíc se blíží olympiáda v Londýně a Saša se na tento vrcholný turnaj bude chtít probojovat,“ přiblížil plány do budoucna Vaníček.

Ačkoli je trénink a šerm pro Choupenitche každodenní rutina, říká, že na přátele si pokaždé čas udělá. Kromě fleretu se ve svém volném čase věnuje ještě fotbalu a hokeji. „Hokej mám hodně rád, ale musím si dávat pozor, abych se nezranil,“ sdělil student brněnského Gymnázia Matyáše Lercha a přiznal, že vedle sportovních cílů jsou pro něj důležité i ty osobní. „Musím odmaturovat a pak bych se rád dostal na vysokou školu. Ještě ale nevím, co přesně bych chtěl studovat,“ řekl Choupenitch.

Základní pravidla fleretu podle Pavla Vaníčka

Šerm je úpolový sport – tedy bojový, kde se utkávají dva soupeři. Alexander Choupenitch se věnuje sportovnímu šermu fleretem. Fleret je bodná zbraň a zásahovou plochou je pro ni pouze plocha od ramen po pás. Pravidla fleretu jsou založena na právu útoku, který vychází z pohybu paže a následného pohybu nohou. Pokud soupeř zahájí útok výpadem, je nutné jej nejdříve vykrýt a až poté má fleretista právo odbodnout. Když se však rozhodne provést protiútok, musí zasáhnout soupeře tak, aby ho nevykryl. Jinak nebude zásah platný. Proto je velmi důležité, aby zápasy rozhodovali kvalitní rozhodčí. V současné době v České republice startují muži i ženy ve věkových kategoriích žáci a žačky do 15 let, kadeti a kadetky do 17 let, junioři a juniorky do 20 let, senioři a seniorky neomezeně.

Klíčová slova: Alexander Choupenitch, sportovní šerm, fleret, mistrovství Evropy, mistrovství světa, Sokol Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.