10.04.2018 07:47


Brněnským hlavním nádražím zní Sedmikrásky. Denně přibližně dvěstěkrát

Autor: Hana Ondryášová | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Uchem Brna

Je krátce po čtvrté ráno, den jako každý jiný. Z nádraží v centru Brna jako obvykle odjíždí první ranní vlak ve směru na Břeclav. Hlášení o odjezdu tradičně doprovází refrén desítky let starého hitu Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem. Málokdo z rozespalých cestujících brzkého spoje si ve spěchu uvědomuje, jak pestrý je osud této znělky. A možná nikdo z nich vůbec netuší, že historie písničky se začala psát také v podobně časnou hodinu.

Audio

  Připomeňte si znělku, kterou nepřeslechne nikdo z cestujících využívajících brněnské hlavní vlakové nádraží
       
  Autor: Ivan Holas
  Poslechněte si všechny hudební verze, mezi kterými se vybírala současná podoba Sedmikrásek
       
  Autor: Ivan Holas

Hudbu i text populární písničky napsal v první polovině padesátých let básník Josef Kainar a od začátku zřejmě tušil, že vytvořil písničku, která by mohla dobýt srdce posluchačů. Dnes už nežijící brněnský hudební publicista Max Wittmann často dával k dobru historku o tom, jak nápad na melodii Sedmikrásek kdysi Kainar přinesl ve čtyři hodiny ráno domů k hudebníkovi Gustavu Bromovi a neodbytně trval na tom, že kapelník slavného big bandu musí jeho novinku slyšet. „Gustav Brom melodii přehrál na kytaru a zaznamenal,“ píše Internetová encyklopedie města Brna a jindy strohá studnice dat rozverně dodává, že píseň tak vznikla hlavně díky trpělivosti manželky Gustava Broma, která tehdy nad ránem Josefa Kainara nevyhodila.

Sedmikrásky se brzy staly evergreenem, nejen v Brně. Chytlavá melodie zněla z rozhlasu, prodávala se na deskách, hrávala se na koncertech. Když se pak v 90. letech vybírala znělka pro hlavní vlakové nádraží, padla logicky volba na Kainarův hit.

Jenže přišel rok 2015 a nový nádražní informační systém, který namísto brněnské speciality začal cestujícím pouštět standardizovanou znělku. Údernou, moderní, ale nebrněnskou. Univerzální systém nepočítal s tím, že Brno má svá specifika. Většina lidí se se změnou smířila, ne však místní novinář a publicista Miloš Šenkýř. „Jsem brněnský patriot, a plně souhlasím se všemi, podle kterých si Brno svoji vlastní znělku na nádraží zaslouží,“ vysvětlil muž, který začal psát články a také neúnavně obcházet kanceláře. Nakonec koordinátora integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje i správce nádraží svou urputností přiměl Sedmikrásky oživit. A tak se Sedmikrásky do hlášení nádražního rozhlasu po dvouleté pauze vrátily.

Současná nahrávka zní přitom maličko jinak než ta z 90. let. „Je o něco pomalejší a rytmus ctí původní písničku. Barva zvuku mi přijde příjemnější, ta předchozí byla trochu plastová,“ říká Ivan Holas, který v současně době používanou znělku vytvořil. Nahrávka vznikla v počítači. „Ten umožňuje napsat rychle skladbu do not, hned ji přehrát v různých podobách a měnit tempo, výšku a různé nástroje,“ vysvětluje autor, který nakonec vytvořil víc než dvacet variant Sedmikrásek, každá se zvukem jiného hudebního nástroje. Volba nakonec padla na vibrafon. Sedmikrásky zahrané na tomto samozvučném bicím nástroji prý zněly nejlépe v počítači a hlavně na samotném nádraží.

Jedenáct tónů tvořící nezaměnitelnou kombinaci refrénu zřejmě nejslavnější brněnské písničky zní nádražní budovou i nástupišti na úvod každého hlášení. „Teoreticky by to mělo být při dojezdu a odjezdu každého vlaku. V dopravní špičce, kdy odjíždí či přijíždí větší počet vlaků, se ale hlášení kumulují. Troufám si však říci, že dvěstěkrát denně znělka určitě zazní,“ odhaduje mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová a se smíchem dodává, že nejspolehlivější metodou, jak to zjistit, by bylo stoupnout si na nástupiště a znělky spočítat. Někomu by to možná přišlo stejně romantické jako počítat hvězdy nad Brnem. Josef Kainar s Gustavem Bromem by měli určitě radost. A snad i paní Bromová. 

Klíčová slova: Brno, nádraží, rozhlas, znělka, Kainar

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.