06.11.2016 16:40


Brněnští aktivisté přispějí výtěžkem z akce na Azyl pro hospodářská zvířata

Autor: Pavlína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští aktivisté oslavili Světový den veganství akcí v Bajkazylu. Nabídli veganská jídla, přednášky, workshopy i koncerty. Výtěžek z benefičního vstupného věnují Azylu pro hospodářská zvířata.

Návštěvníci si mohli potisknout textil technikou linoryt.

Brno – Akci ke Světovému dni veganství včera uspořádali aktivisté z organizace Kolektiv pro zvířata. Návštěvníci mohli v brněnském Bajkazylu ochutnat veganská jídla, poslechnout si přednášky nebo si potisknout tričko. Večer zahrály kapely Rats Get Fat, Zmar, Lezok a další. Výtěžek z dobrovolného vstupného věnují organizátoři na Azyl pro hospodářská zvířata, jak sdělila aktivistka Anna Kupcová z Kolektivu pro zvířata.

Za včerejší odpoledne a večer zazněly na brněnské oslavě dne veganství tři přednášky. Tématem byl kritický pohled na současná veganská hnutí, problematika chovu a jízdy na koních nebo spolek Život bez krutosti. „Jsem vegan už pět let. Tyto přednášky mě zajímají. Rád se dozvím něco nového,“ řekl jeden z návštěvníků Šimon Strakatý. V prostorách Bajkazylu bylo možné vyzkoušet si tisk technikou linorytu nebo si nechat udělat tetování. Večerní program završil koncert pěti kapel.

Výtěžek z akce získá spolek Život bez krutosti na svůj projekt Azyl pro hospodářská zvířata. „Letos v létě se nám podařilo sehnat objekt u Hradce Králové, kde tento azyl začne od příštího roku vznikat,“ vysvětlil iniciátor projektu Jakub Klvaňa. Statek bude určený zvířatům, kterým hrozí smrt, nemají odpovídající domov nebo jsou týraná, jak dodala jeho žena Hana Klvaňová, která se na organizaci taktéž podílí. Podle ní chtějí projekt financovat z darů a z vlastních úspor.

Aktivisté z Kolektivu pro zvířata pravidelně pořádají demonstrace, infostánky a další akce. Na jaře organizují Veganfest, který trvá dva až tři týdny. Na listopad připravují Veganský společenský večer. „Je to setkání lidí, které tato problematika zajímá. Bavíme se o jídle, ale i o aktivismu,“ pozvala Kupcová. V prosinci plánují pravidelný Vánoční prodej psů. Jedná se o simulaci prodeje psího masa, která má napodobovat prodej kaprů.

Světový den veganství připadá na 1. listopad. Poprvé lidé po světě slavili tento den v roce 1994, tedy v den padesátého výročí založení britské The Vegan Society. Jedná se o neziskovou organizaci, která funguje už přes sedmdesát let. The Vegan Society poprvé začala používat slovo „vegan“.

Klíčová slova: Veganství, Bajkazyl, zvířata, ochrana zvířat, Kolektiv pro zvířata, vegan

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.