27.03.2017 10:00

Brněnští basketbalisté v poslední čtvrtině ztratili desetibodové vedení a prohráli s Ostravou

Autor: Adam Košir | Kurz: Stisk | Kategorie: Sport

Ve sportovní hale v Bohunicích byli diváci v sobotu svědky napínavého, ale nepříliš pohledného zápasu mezi mmcité Brno a NH Ostrava. I přes výrazný náskok deseti bodů domácího týmu se jim vedení nepodařilo udržet a po kolapsu v poslední čtvrtině prohráli s hostujícími Ostravany rozdílem právě deseti bodů 59:69.

Basketbalisté Brna nestačili na tým NH Ostrava. Foto: Adam Košir

Brno – Porážkou domácích Brňanů skončil zápas sedmého kola nadstavbové části basketbalové ligy mužů NBL. Domácí mmcité Brno vyzvali hráče týmu NH Ostrava, se kterými měli doposud v této sezóně negativní bilanci zápasů 0:2. Velmi vyrovnaná první polovina spíše vyznívala pozitivně pro Brno, o to více, když si v druhé půli zápasu vypracovali basketbalisté pod vedením trenéra Zorana Helbicha desetibodový náskok. V posledních pěti minutách však o nadějný odstup kvůli zbytečným ztrátám míče přišli a zápas prohráli celkovým skóre 59:69 pro Ostravu. „Je to ostuda, nemám k tomu co říct. Omlouváme se fanouškům, kteří to viděli,“ zhodnotil zápas trenér Brna Zoran Helbich.

V tabulce nadstavbové skupiny A2 dělí oba týmy jediný bod, kdy Ostrava opanuje druhou příčku za týmem ze Svitav a brněnští mmcité se usadili na čtvrté příčce hned za Ústím nad Labem. Velmi vyrovnané předchozí vzájemné zápasy napovídaly, že ani sobotní střetnutí těchto týmů nebude mít jasného favorita. Trenér domácích Zoran Helbich se navíc musel vyrovnat s dočasnou zdravotní absencí opory týmu Jana Tomance.

Průběh zápasu na počátku odpovídal předpovědi, že se bude jednat o vyrovnané utkání defenzivních týmů. Téměř dvě minuty diváci čekali na první body zápasu a poté, co se vhozených košů týká, to žádná střelecká přehlídka nebyla. Oba týmy se potýkaly se slabou produktivitou a přesto, že hosté měli více ze hry, Brňané první polovinu hájili náskok dvou až pěti bodů.

Na začátku třetí čtvrtiny se podařilo domácím ještě více odskočit, když na polovině hřiště úmyslně fauloval ostravský Mais a Brno navýšilo svůj náskok na deset bodů. Až do poloviny čtvrté čtvrtiny nic nenasvědčovalo tomu, že by se Ostrava zmohla na nějaký výraznější odpor a utkání se jen dohrávalo. Ale domácí svou lehkovážností ztratili čtyřikrát míč a velmi dobře zdálky střílející hosté utkání otočili a tři minuty před koncem se dostali do vedení. V tomto okamžiku se strategie Brna zhroutila a hosté již jen přidávali body. I přes vítězství byli oba trenéři k předvedené hře velmi kritičtí. Hodnocení ostravského asistenta trenéra Marka Stuchlého na adresu brněnských bylo více než symbolické. „Jsme rádi, že jsme vyhráli, ale oni byli celý zápas lepší. To nebyl basketbal,“ snažil se najít vhodná slova Stuchlý.

S nasazením a zápalem pro hru nebyl spokojen ani jeden z trenérů. „Gratuluji soupeři k vítězství. Moji hráči by se ale měli stydět. Zítra se tu sejdeme na tréninku a vyčerpáme to, co jsme dnes na hřišti nevyčerpali. Je to pro nás krok zpět v boji o play-off,“ zakončil krušný sobotní večer brněnského basketbalu Helbich.

Na výhře hostí se nejvíce podíleli Vít Bartčenko, který nastřílel celkem jednadvacet bodů a po právu byl Stuchlým vybrán hráčem zápasu a dále dlouhodobě nejužitečnější a druhý nejlépe střílející hráč NBL Jaromír Bohačík, který zaznamenal celkem devatenáct bodů. Za Brno střílel nejlépe Kevin Ware s devatenácti body na svém kontě.

Příští zápas vyjedou Helbichovi svěřenci do Jindřichova Hradce a budou doufat v napravení posledních dvou proher. Ostravští hráči přivítají na domácím hřišti soupeře z Ústí nad Labem.

mmcité Brno -  NH Ostrava 59:69 (15:12, 14:12, 22:23, 8:22)

Rozhodčí: Marek Vondráček, Antonín Kapl, Tomáš Linhart