02.04.2017 12:26

Brněnští házenkáři prohráli s Duklou Praha všechny zápasy a semifinále si nezahrají

Autor: Adam Lukůvka | Kurz: Stisk | Kategorie: Sport

Odvrátit vyřazení ze hry o titul se snažili na svém hřišti házenkáři Brna, kteří prohráli oba úvodní zápasy čtvrtfinálové série v Praze s hráči tamní Dukly. V sérii hrané na tři vítězné zápasy tak Brňané potřebovali první domácí zápas čtvrtfinále extraligy zvládnout. To se jim nepovedlo a prohráli jednoznačným výsledkem 25:35. Do semifinále tak poustoupila Dukla.

Autor: Adam Lukůvka

Brno – Souboj týmů z dvou největších měst České republiky viděli diváci v brněnské Malé hale míčových sportů v ulici Vodova. První dubnový den se ve třetím zápase čtvrtfinálové série extraligy házenkářů utkaly týmy Brna a Dukly Praha. Brňanům se ani napotřetí nepodařilo Duklu porazit a po jednoznačném výsledku 25:35 si semifinále zahrají hosté.

Házenkáři Brna skončili v základní části až šestí, a tak sérii museli začít dvěma zápasy na hřišti třetí Dukly Praha. Čtvrtfinále započali lépe hráči Dukly. Oba zápasy na svém hřišti vyhráli s jasným gólovým rozdílem a do Brna si přijeli zajistit postup.

Zápas začaly oba týmy opatrně a do vyložených šancí se hráči příliš nedostávali. Prvního gólu se diváci v solidně zaplněné brněnské hale dočkali až ve čtvrté minutě po proměněném trestném hodu střelce hostů Jakuba Kastnera. Domácí hráči poté začali chybovat a ztrácet míče.  V rychlých protiútocích byli Pražené neomylní a v desáté minutě vedli už o šest gólů. Dukla poté jasně kontrolovala hru a domácí se přes dobře hrající obranu hostů nemohli gólově prosadit.

Domácí diváci nelibě reagovali na několik výroků rozhodčích a emoce bouřily i v samotných hráčích. Brňané se v první půli nechali často vylučovat, a i kvůli tomu prohrávali v pětadvacáté minutě o deset branek. „Ze začátku to byla z naší strany velká ostuda. Prvních dvacet minut jsme vůbec nebojovali a hráli ještě hůř než v Praze,“ řekl hráč Brna Jan Musil. Ke konci poločasu však hosté polevili a domácí třemi góly v řadě skóre snížili. Do kabin šly oba týmy za stavu 9:16.

Ve zlepšeném výkonu domácí pokračovali i v druhém poločase. Hráči Dukly ustoupili ze své hry a museli soupeře několikrát zbytečně faulovat. Brňané se tak dostávali do přesilovek a náskok Dukly postupně stahovali. Ve čtyřicáté minutě byl rozdíl ve skóre pouze tříbrankový. Pražané si následně vzali oddechový čas, aby tlak domácího mužstva otupili. Ani to však Dukle nepomohlo a patnáct minut před koncem zápasu se Brno dostalo na rozdíl dvou branek.

Obrat ve skóre se ale nekonal. Domácí spojka Viktor Hastík neudržel emoce na uzdě a dostal se do konfliktu s rozhodčím. Sudí jej, k velké nelibosti fanoušků, za nepatřčné poznámky vyloučil. Hosté nabídnutou přesilovou hru využili. Navíc v ní brněnský Jiří Havlát dostal za ostrý faul červenou kartu a domácí tak chvíli hráli pouze se čtyřmi hráči v poli. Dukla si při této výhodě vytvořila dostatečný náskok a zbytek zápasu už bez problémů kontrolovala. Brňanům nakonec odskočila o deset branek a zápas skončil jednoznačným výsledkem 25:35.

Domácí hráči neskrývali zklamání. „Vývoj zápasu byl stejný jako v Praze. Dukla je na tom mnohem lépe, hraje lepší házenou, na kterou jsme nedokázali reagovat. Navíc jsme se neprosazovali v útoku,“ sdělil nejlepší domácí střelec zápasu Viktor Hastík. Cesta k titulu tak pro Brno skončila již ve čtvrtfinále. „Výsledky hovoří jasně, my jsme zklamali a Dukla hrála výborně,“ okomentoval čtvrfinálovou sérii brněnský pivot Michal Dostalík.

Pražané si postup do semifinále užívali. „Jsme rádi, že to takhle dopadlo. Doma jsme dobře začali, takže se nám do Brna jelo příjemněji,“ řekl hráč hostů Vít Reichl. Ocenil, že Dukla do utkání dobře vstoupila a vybudovala si výrazný náskok. „Po poločase jsme zbytečně polevili, ale nakonec jsme zápas zvládli,“ dodal Reichl.

Všechny zápasy série skončily jednoznačným rozdílem ve skóre, ale podle vedoucího týmu Dukly Jiřího Kotrče výsledky předvedené hře neodpovídaly. „I dnes jsme v druhém poločase připustili zbytečné drama. I proto jsme nakonec rádi, že jsem sérii vyhráli jasně tři nula,“ sdělil Jiří Kotrč. Hráči pražské Dukly se tak mohou těšit na boje v semifinále, do které už postoupili také hráči Zubří a Plzně. Naopak Brno čekají pouze souboje o umístění mezi pátým a osmým místem.

SKKP Handball Brno – HC Dukla Praha 25:35 (poločas 9:16)

Žluté karty: 3:2. Červená karta: J. Havlát (Brno). Vyloučení: 6-4. Nejlepší střelci: J. Kastner 9 gólů, M. Kotrč 8 gólů (oba Dukla), V. Hastík 5 gólů (Brno). Diváci: 254

Klíčová slova: Házená, extraliga můžu v házené, play-off, SKKP Hanball Brno, HC Dukla Praha