13.05.2019 23:01


Brněnští radní chtějí odstranit vekslácké pozůstatky z devadesátých let

Autor: Viktorie Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stánky a vizuální smog chtějí brněnští radní odstranit z městského centra. Vypovídají nájemní smlouvy, které majitelé stánků uzavřeli v devadesátých letech s tehdejším vedením města. Některé stánky navíc provozují jejich majitelé nelegálně a mohou o ně kdykoliv přijít. Příkladem jsou stánky na ulici Zvonařka, které brněnští architekti plánují v nejbližší době odstranit při rekonstrukci autobusového nádraží.

Brno – Přebytečné stánky a vizuální smog z devadesátých let mohou lidé stále vídat v brněnských ulicích. Právě tato vybraná místa ukázal v pondělí Brňanům jeden z bývalých radních Svatopluk Bartík. Zájemce provedl ulicemi, v nichž radní již většinu problematických stánků odstranili, nebo se k tomu v blízké době chystají.

Podle Bartíka jsou ulice od podchodu až po Zvonařku jedněmi z nejošklivějších v centru Brna. Nacházejí se tam především stánky s oblečením a rychlým občerstvením. Někteří jejich majitelé navíc nemají platnou nájemní smlouvu, případně čekají na vypršení výpovědní lhůty. „Víme zhruba o sedmdesáti stáncích v Brně, jejichž majitelé je provozují nelegálně,“ řekl Bartík.

Právě stánky kolem ulice Zvonařka oddělující autobusové nádraží od cesty jsou jedněmi z těch, které brněnští radní a architekti plánují v nejbližší době odstranit. Podle jednoho z hlavních architektů projektu rekonstrukce nádraží Ondřeje Švancary jsou mimo jiné nevhodně umístěny. „Mezi stánky a cestou vzniká prostor nikoho, který je navíc podle mě jedním z nejděsivějších míst v celém Brně,“ doplnil Švancara. Majitelé stánků je tak brzy budou muset odstranit. Švancara prozradil, že s rekonstrukcí začnou na podzim letošního roku.

Brňané jsou na stánky v centru města sice zvyklí, přesto se jim ale zdají nevzhledné. „Mně osobně stánky v podchodu ani u Zvonařky nepřekáží, ale myslím, že by ten prostor vynikl lépe bez nich,“ zhodnotila Brňanka Zuzana Minaříková. 

Některé nevzhledné pozůstatky z devadesátých let se radním již podařilo odstranit. Jedním z takových míst je například ulice Pohořelec, kde už lidé mohou vidět pouze zamřížovanou zeď s plakáty. Radní se nyní snaží najít nové využití pro tyto prázdné prostory.

Klíčová slova: Brno, brněnští radní, autobusové nádraží Zvonařka, vizuální smog, stánky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.