15.03.2019 21:17


Brněnští radní vyčlenili 13,5 milionu korun na opravu dvou budov na Ústředním hřbitově

Autor: Petr Vadovič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Vrátnici a sídlo zahradnických služeb na brněnském Ústředním hřbitově při Jihlavské ulici čeká rekonstrukce. Výběr zhotovitele a uzavření smlouvy má na starost Správa hřbitovů města Brna. Opravy by měly začít v dubnu nebo v květnu.

Hodnotné novorenesanční budovy jsou v nevyhovujícím stavu

Brno – Správa hřbitovů města Brna plánuje rekonstrukci dvojice budov Ústředního hřbitova u vjezdu z Jihlavské ulice. Na opravách se začne pracovat po výběru zhotovitele, tedy v dubnu či v květnu. Radní ve středu 13. března jmenovali zástupce do hodnotící komise pro technické zhodnocení těchto objektů. „V rozpočtu města Brna na rok 2019 je na tuto investici vyčleněna částka 13,5 milionu korun,“ uvedl první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

„Předali jsme zadávací dokumentaci a připravujeme veřejnou zakázku. Byli bychom rádi, kdyby se opravy stihly do konce roku, ale spíše počítáme s dokončením prací na jaře 2020,“ řekla ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová. Rekonstukce chod hřbitova nijak zásadně neovlivní. Vjet na hřbitov autem bude stále možné vjezdem z ulice Lány. Nářadí si pak budou moci návštěvníci nadále půjčovat u vstupu z Vídeňské ulice a ulice Lány. Vrátní na Jihlavské ulici o plánované rekonstrukci zatím nic neví.

Novorenesanční budovy při technickém vjezdu na hřbitov jsou od roku 1958 památkově chráněny. V současnosti slouží jako vrátnice, kanceláře a úložné prostory zahradnických služeb. Chráněné prvky zůstanou po rekonstrukci zachovány, stejně tak využití obou objektů. „Chodím sem pravidelně a z těch baráků je mi vždycky smutno. Mělo se s tím něco dělat už dávno,“ řekla důchodkyně Jana Svobodová.

Na brněnském Ústředním hřbitově nejde o první podobnou rekonstrukci. V letech 2013 a 2014 opravilo město za téměř 40 milionů korun krematorium a parkoviště. Nově vystavělo také prodejnu květin a kamenictví.

Klíčová slova: ústřední hřbitov, rekonstrukce, Rada města Brna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.