18.04.2019 20:33


Brněnští strážníci dostali medaile za hrdinství a dlouholetou práci

Autor: Jan Boháč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stražníci, kteří pomohli muži se zástavou srdce, vytáhli malé dítě z uzavřeného auta při vysokých teplotách nebo pomáhali zraněným při dopravní nehodě, si ve čtvrtek ráno odnesli medaile za hrdinské činy. Mnoho z těchto činů přitom vykonali i mimo výkon služby.

Brno – Medaile za hrdinské činy, dlouholetou práci i jiné zásluhy udělovala brněnským strážníkům primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS) ve čtvrtek ráno. Každoroční slavnostní ceremoniál zaplnil sál rotundy v pavilonu A na brněnském výstavišti v Pisárkách. Kromě oceněných se jej zúčastnili také jejich blízcí a přátelé.

Akci zahájil slavnostní příchod praporečníků se standartou městské policie, při němž hrála česká hymna. V úvodních projevech nejprve strážníkům poděkovali jejich nadřízení za celoroční kvalitní práci. „Máte velkou zásluhu na tom, že Brno je bezpečné město. Naši občané a návštěvníci města se nemusí bát ani když chodí po městě v noci, a za to vám všem patří velké poděkování,“ uvedla na začátku akce primátorka Vaňková. Ve své řeči práci strážníků ocenil i ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal. „Letos se vám povedlo zachránit téměř pět desítek lidských životů, což je opravdu úctyhodné číslo,“ poblahopřál jim Oprchal.

Následně začalo samotné předávání medailí. Jako první si medaile odnesli strážníci, co zachránili lidské životy. Oceněni tak byli například Michal Průša a Lukáš Stankovič. Ti pomohli staršímu muži, který na zastávce v centru města utrpěl srdeční selhání. Medaile dostali i čtyři strážníci za vysvobození malého dítěte z vozu zaparkovaného u nákupního centra. Ocenění převzala také strážnice Irena Ohainková. Právě jí se podařilo úspěšně poskytnout první pomoc po dopravní nehodě a vážně zraněného muže tak udržet při vědomí až do příjezdu záchranné služby.

Představitelé městské policie také rozdali několik medailí za statečnost. Blanka Falbová a Jakub Ullmann ji obdrželi za zachránění muže spícího uvnitř hořící chaty, Jiřímu Staňkovi ji udělili za zadržení pachatele, jenž v noci vykradl rodinný dům. Ocenění za činnost provedenou mimo pracovní dobu pak získal i strážník Petr Čermák. Ten zneškodnil muže, který se s pomocí zbraně pokusil přepadnout brněnský supermarket.

I přes všechnu snahu se však někdy lidský život zachránit nepodaří, což je jeden z případů, kdy jsou udělovány medaile za zásluhy. Takovu medaili získala například Eliška Moravcová, která poskytla první pomoc motorkáři po nehodě. Ačkoliv se jí tohoto muže podařilo přivést k vědomí a udržet jej při životě až do příjezdu záchranářů, po následném převozu do nemocnice zemřel. Medaili obdržel také tajemník Pavel Loutocký z Magistrátu města Brna, a to za spolupráci při organizaci větších kulturních akcí. 

Druhá půlka slavnostního ceremoniálu patřila především ocenění dlouholetých pracovníků. Medaili za věrnost získali strážníci po 10, 15, 20 a 25 letech služby. Několik dalších lidí dostalo pamětní plaketu. Na závěr ceremoniálu pak všem strážníkům vedení policie znovu poděkovalo za odvedenou práci.

Klíčová slova: Městská policie, medaile, statečnost, hrdinství, ocenění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.