27.04.2016 17:03


Brněnští taxikáři se bojí mobilní aplikace i ztráty stanovišť

Autor: Eliška Srncová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nevraživost mezi provozovateli brněnských taxislužeb je obecně známá, mnohdy se mluví až o „válce taxikářů”. Ve snaze zabránit budoucím konfliktům se včera sešli provozovatelé taxislužeb a zástupci města Brna, aby společně probrali plánované změny. Největší zájem vzbudila otázka podmínek pro využívání městských stání a boje proti nelicencovaným řidičům.

Provozovatelé taxislužeb debatovali na radnici. Foto: Eliška SrncováBrno - Kontrola černých taxikářů, vyšší standardy a nový systém stanovišť, to byly hlavní body veřejné debaty s provozovateli taxislužeb včera odpoledne na Nové radnici v Brně. Jako první přišla na řadu diskuze o stanovištích pro taxikáře. Podle nového návrhu odboru dopravy by stání byla majetkem města, které by je dále pronajímalo taxikářům. Vjezd do historického centra Brna by byl umožněn pouze vozům, které splňují příslušné emisní podmínky.

Ze strany taxikářů dokonce vzešel i názor, že pouze emise jsou jako podmínka málo a že by město mělo klást mnohem větší důraz na celkovou úroveň taxislužby, včetně oděvu řidiče a stavu vozidla. „Tvrdíme, že chceme, aby se Brno rozvíjelo a kvetlo, ale potom přijede někdo rychlíkem na nádraží, vidí, co se tam povaluje a nakonec nastoupí do špinavého auta. Taxík by měl být vizitkou města. Navrhuji nastavit určité standardy pro městská stanoviště, které by vyfiltrovaly nekvalitní provozovatele. V zahraničí to funguje a myslím, že zákazník to jen uvítá,” vyjádřil se majitel taxislužby Tomáš Vít. Zástupci města nápad uvítali a od Víta převzali i dokument s návrhy na vylepšení. Ne všichni taxikáři s ním ale souhlasili. „Auto sice může být čisté, navoněné, ale potom vám tam vleze někdo, kdo páchne z hospody a můžete hodinu větrat. Když je odmítneme, tak si zase nevyděláme, takoví lidé tvoří většinu zákazníků,” tvrdil zástupce konkurenční firmy Miroslav Hancko.

Mimo tato opatření odbor dopravy zvažuje i dopravní omezení v okolí vlakového nádraží z důvodu vysoké nehodovosti. Změna by ale zároveň mohla znamenat posunutí lukrativních stanovišť před nádražím, s čímž taxikáři důrazně nesouhlasili. Před několika lety hrozící „válka taxikářů”, se týkala právě pronájmu těchto míst. V roce 2010 vedlo devětadvacet živnostníků spor s magistrátem a společností City Taxi, jehož součástí bylo i trestní oznámení. Nové přerozdělování míst ke stání se vleče už od loňského podzimu, kdy o něm informoval deník Stisk. Projednávané změny mohou být podle vedoucího odboru dopravy Vladimíra Bielka platné od 1. ledna 2017, taxikáři ale budou mít dostatečnou lhůtu na opatření nových vozidel, která budou splňovat dané normy.

Trnem v oku jsou taxikářům také řidiči bez licence, kteří představují silnou konkurenci a jsou málokdy postihováni. Z řad provozovatelů taxislužeb se ozývá volání po zřízení policejního týmu, který by byl vyškolený speciálně pro kontrolu taxíků. Tento návrh už v minulosti městská policie zamítla, ale podle náměsta primátora Richarda Mrázka jej znovu zváží spolu s dalšími možnostmi.

Silné emoce vzbudila zmínka o fenoménu Uber. Jedná se o mobilní aplikaci, díky které může být šoférem každý, kdo se zaregistruje. Aplikace zároveň funguje jako taxametr a bere si dvacet procent z výdělku. V současnosti funguje v Praze a je strašákem do budoucna i pro brněnské taxikáře. „Uber prostě přijde, ať chcete nebo ne, a bude vám konkurovat a tlačit na kvalitu,” adresoval provozovatelům taxislužeb zastupitel městské části Brno-střed Svatopluk Bártík. Potíží ale je, že Uber je v současnosti v Česku nelegální. „Zatím je to porušení zákona České republiky. Nejenže nemá oprávnění, ale podle informací z amerických, francouzských a dalších úřadů ani neodvádí daně. Co se týče nás, budeme se snažit Uber potírat,” oponoval Bielko.

Mezi další řešená témata patřilo i možné zvýšení maximální sazby, které ale zástupci taxikářů téměř jednohlasně odmítli. Padl také návrh na zřízení taxi pruhů, odůvodněný tím, že taxíky jsou do jisté míry součástí městské hromadné dopravy. Tento typ urychlení už odbor dopravy do jisté míry realizuje na ulici Úvoz a o dalších podobných projektech bude jednat.

Klíčová slova: Taxi, válka taxikářů, Uber, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.