16.05.2013 22:16


Brněnští vysokoškoláci si zahráli na desetileté trosečníky

Autor: Magdaléna Nádvorníková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Osobitou dramatizaci světoznámého románu Williama Goldinga uvedli 15. května večer členové studentského proFIdivadla. Středeční premiéry, která se konala na brněnské fakultě informatiky v rámci Dies Academicus, se zúčastnily více než dvě stovky milovníků kultury. Téměř dvouhodinové představení Pán much mohou zájemci do konce května zhlédnout ještě dvakrát.

Autor: Magdaléna Nádvorníková

Brno – Přednáškovou místnost na brněnské fakultě informatiky ve středu 15. května zaplnilo asi dvě stě padesát divadelních příznivců. Své herecké umění zde totiž během neotřele pojatého představení Pán much předvedlo celkem dvaadvacet členů studentského proFIdivadla. Večerní premiéra dramatizace románu Williama Goldinga, kterou herci nacvičovali po dobu třinácti týdnů, se uskutečnila v rámci Dies Academicus.

Studentský herecký spolek, který působí při fakultě informatiky a jehož celkový počet členů se pohybuje okolo padesáti, pořádá vždy jednou za rok sérii divadelních představení. „Námět každý rok pečlivě a těžce vybíráme. Zvažujeme jednotlivé alternativy. Hra musí být krátká. Musí v ní hrát hodně postav, přitom ale žádné velké role. V minulosti jsme měli nouzi o herečky,“ uvedl hlavní režisér letošního představení proFIdivadla Zdeněk Filipec. Největší slovo má při výběru hry vyučující na fakultě informatiky Josef Prokeš. S návrhem na letošní představení a jeho úpravou pro potřeby proFIdivadla přišel právě on.

„Hra rozhodně není pojatá tradičně. Už jen proto, že studenti nevypadají jako desetileté děti a byly připsány ženské role,“ řekl Filipec. Dramatizace totiž oproti předloze přivádí na scénu i sedm dívek. Přesto nejde o frašku či studentskou recesi. Tvůrci představení se co nejvíce drželi klasické předlohy. „Nejedná se o žádnou nepochopitelnou modernu. Když jsem začátkem roku na nabídku režírovat tuto hru kývl, byl jsem odhodlaný udělat na půdě fakulty informatiky vážně pojaté drama. A myslím, že jsme tohoto cíle dosáhli,“ dodal Filipec. Přesto se mohou diváci těšit i na množství humorných prvků, které se do divadelní hry vmísily.

Nejvýraznějším prvkem dramatizace je rituální tanec, který herci v průběhu představení několikrát předvádějí. Lákadlem je ale také hudební doprovod. „Hudba je každý rok originální. Skládá ji Pavel Hamřík a jeho tým,“ vysvětlil představitel menší role a PR pracovník Lukáš Fiedor.

Na herecký konkurz každoročně dorazí desítky lidí. Letos se objevilo padesát zájemců, kteří si divadelní hru na fakultě informatiky zapsali. Ne všichni se ale stali součástí hereckého obsazení. „Ten, kdo nedostal roli, mohl být užitečný i jinak. Bylo nutné postarat se o zvuk, světla, kostýmy, scénu, inspici, nápovědu, hudbu, dokumentaci a v neposlední řadě i veřejné vztahy,“ vysvětlil Filipec.

Pomocný divadelní štáb v současnosti tvoří celkem sedmatřicet pracovníků. „Moje prvotní představa byla, že to budou prostě tři kredity zadarmo. Ale tak to vůbec není. Je kolem toho dost práce. Pokud to chceme udělat pořádně, stojí to i dost času. Ale je to skvělá zkušenost,“ vyjádřil se zvukový technik Josef Ludvíček. „Já primárně řeším techniku kolem zvuku. Nahrával jsem nějaké ruchy a monology, které se používají během představení, a na derniéře budu dělat zvukový záznam,“ dodal.

Členové proFIdivadla odehrají ještě další dvě představení. Repríza se uskuteční ve středu 22. května na scéně Buranteatru na Sokolském stadionu. Derniéru pak zájemci mohou zhlédnout o týden později na stejném místě.

Stránky proFIdivadla, kde najdete i přehled divadelních představení, můžete navštívit zde.

Jak obvykle probíhá zkouška proFIdivadla, si můžete přečíst tady.

Na trailer k představení se můžete podívat zde.

Náhledové foto: proFIdivadlo

Klíčová slova: proFIdivadlo, fakulta informatiky, divadlo

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.