23.04.2015 19:36


Brněnští žáci se anglicky domluví i v divočině

Autor: Turková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zvířata a angličtina. Originální soutěž uspořádali studenti a učitelé z Gymnázia Slovanské náměstí ve spolupráci se zoologickou zahradou v Brně pro žáky druhého stupně základních škol. O zážitkový program v Zoo Brno přišlo ve čtvrtek 23. dubna soutěžit dvacet družstev z osmi brněnských škol. Zvítězila čtveřice dívek ze Základní školy Gajdošova.

 

Autor: Markéta Turková, Jakub Vácha

Brno – Jak se řekne anglicky bobr? I takovou otázku řeší týmy brněnských žáků, které spolu soupeří v soutěži Into the Wild with English Guide. Akci spolupořádají ve čtvrtek 23. dubna pracovníci Zoo Brno se studenty a učiteli Gymnázia Slovanské náměstí. „Žáci plní čtrnáct otázek a úkoly na dvou obsáhlejších stanovištích. Prověřují si své znalosti zoologie a angličtiny, zároveň se dozvídají něco nového od gymnazistek,“ představuje soutěž vedoucí útvaru vzdělávacích programů Jana Galová. 

U vchodu vítá první příchozí páv. Žáci se seznamují s pravidly soutěže.

Waaaau. V devět hodin vítá první příchozí volně puštěný páv. Žáci - fascinováni jeho přítomností - vytahují telefony a zvíře si fotí. Na následující tři hodiny jim pořadatelé soutěže používání mobilů zakazují, aby děti nepodváděly a používaly jen vlastní hlavu.   

Proč mají sloni velké uši?Některé úkoly jsou těžší než jiné.

Kráva, jelen, orel. Partička školáků přemýšlí, které z těchto zvířat je v České republice chráněno zákonem. „To bude kráva, jelen tu nežije,“ vstupuje do debaty třináctiletá slečna. „Ale žije, takže to bude jelen,“ vrtí nesouhlasně hlavou její spolužák. „Aby to nebyl orel,“ zapojuje se třetí člen týmu. „Počkáme na Vojtíška, Vojtíšek ví vždycky všechno!“ shodují se konečně všichni. 

Pro tygry je kozí maso dieta.Komentované krmení medvědů odvedlo žáky od stanovišť.

Někteří žáci se připojují k návštěvníkům zoologické zahrady, aby se podívali na komentované krmeni tygrů, medvědů a lemurů. 

Na stanovišti pomáhají studentky gymnázia.Žáci poznávají lebky zvířat.

Program si pro žáky připravily studentky Gymnázia Slovanské náměstí. Dětem ukážeme tři lebky. Musí uhádnout, že se jedná o bobra, opici nebo vlka. Většinou jim strhneme bod, protože bobra neznají anglicky," ukazuje jedno ze stanovišť studentka Monika Kuncová. Dále žáci skládají pexeso, přiřazují zvířata k biomům a předvádí pantomimu. Občas to jsou skvělé herecké výkony," komentuje scénu další gymnazistka Pavlína Blanariková. 

Cílem soutěže není jen zvítězit. Děti se naučí něco nového, vyvětrají se a užijí si hezké dopoledne," pochvaluje si počasí učitelka pořádajícího gymnázia Tereza Novosadová.  Akce se líbí i vyučujícím soutěžících. „Žáci jsou spokojení, stezka je baví," říká učitelka Hana Prachařová ze základní školy Horní. Děti navíc přiznávají, že soutěží také proto, aby nemuseli sedět ve škole. 


Žáci si přebírají ceny.První místo získaly zapálené bioložky.

Nakonec jsou výsledky těsné. O druhém a třetím místě rozhoduje kvůli stejnému počtu bodů lepší čas. Čtyři dívky z nejlepšího týmu se spletly jen jednou. "Nevěděli jsme, jaký je rozdíl mezi krokodýlem a aligátorem," vysvětluje ztrátu bodu žákyně Hana Klisovská. Se svými kamarádkami vyhrála vstup do zoologické zahrady pro celou třídu. 

Soutěže, ale také výukové programy a exkurze pořádají pro školy pracovníci Zoo Brno pravidelně. Pro velký úspěch zopakují i premiérový Into the Wild zase za rok. Na nejbližší akci se mohou návštěvníci nejen školního věku těšit již  v sobotu 25. dubna na Den Země. 

Klíčová slova: Zoo Brno, žáci, soutěže, zoologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.