10.03.2019 13:00


Brno a zboží z druhé ruky? Bleší trh přilákal davy lidí

Autor: Tereza Ryšanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V sobotu vás mohl v blízkosti Alfa pasáže překvapit neobvyklý hluk. Jako každý měsíc zde probíhal bleší trh. Průchod spojující Poštovskou a Jánskou ulici zaplnili nejen návštěvníci, ale i prodávající. Ti tu na přidělených místech nabízeli nespočetné množství předmětů. Lidé kupovali třeba staré odznaky, fotografie či ručně dělané šperky. Milovníci bleších trhů si tak přišli na své.

Brno – Už od roku 2015 mohou lidé každou druhou sobotu v měsíci navštívit zdarma bleší trh v Alfa pasáži. Od tří do šesti tu obchodníci prodávají starožitnosti, knihy, řemeslné výrobky či pouze nepotřebné věci, které doma našli. Jednou z výhod bleších trhů je, že člověk nikdy netuší, co zde najde. Podle jednoho z prodejců je všechno otázka nabídky a poptávky. „Ve většině případů jde o cenu, čím levnější, tím lepší. Jednou jsme tu měli panenku za sto padesát korun. Dlouho ji nikdo nechtěl, protože byla drahá, dneska si ji ale hned na začátku koupila jedna paní. Vyplatí se trpělivě čekat," uvedl podnikatel Daniel Knotek.

Návštěvníci nejčastěji nakupují starožitnosti. Najdou se tu staré fotoaparáty, smaltové i cínové nádobí nebo kapesní otevírací hodinky. Zástupy nakupujících najdeme i u knih od autorů jako je John Galsworthy, Alois Jirásek, ale překvapivě i E. L. James a jeho Padesát odstínů šedi. Velká fronta byla také u odznaků, známek či starých fotografií.

Někteří lidé navštěvují trhy pravidelně už několik let. „S manželem chodíme skoro na každý blešák už tak dva nebo tři roky. Nic konkrétního nekupujeme,  ale já mám ráda hrnečky. Vždycky, když tu nějaký hezký vidím, tak neodolám. A to už jsem si říkala, že si žádný nekoupím," řekla seniorka Ludmila Šlapanská.  

Každý prodejce získá podle množství věcí, které prodává, přidělené místo. Prodejní místo dole v přízemí je omezeno na maximálně dva metry. „Je těžké přesně říct, kolik lidí tady prodává. Bude to tak padesát lidí, ale často jde o celé rodiny. Někdo toho má víc, někdo míň," informoval spoluorganizátor akce Hynek Gajdoš.

Milovníci módy také nepřijdou zkrátka. Častým prodávaným zbožím jsou zde šperky, boty, kabelky ale i oblečení. „Pár kousků oblečení už jsem prodala, není to tak zlé. Záleží  ale i na tom, kdo dorazí. Starší paní si moc oblečení nekupují, ty koukají spíše po kabelkách nebo šátcích. Asi je lepší být dole, tam ale zase nedostanu tolik metrů," dodala studentka interiérového designu Alexandra Sakáčová, která se trhů zúčastnila poprvé.

Klíčová slova: Bleší trh, Alfa pasáž, zboží z druhé ruky, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.