09.03.2019 12:47


Brno chystá chytré zastávky hromadné dopravy

Autor: Patrik Švec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnský dopravní podnik možná zmodernizuje některé současné zastávky hromadné dopravy. Cestujícím tak chce nabídnout větší komfort při cestování po Brně. Ti by si tak už příští rok mohli na vybraných místech dobít telefon nebo se připojit k internetu. Vytipovali už deset zastávek. Zatím ale není jasné, z čeho město projekt zaplatí.

Zastávka Moravské náměstí. Foto: Patrik Švec

Brno – Brňané se snad už brzy dočkají chytrých přístřešků na zastávkách hromadné dopravy. Radní města totiž chystají projekt, který má stav dosavadních zastávek prověřit. Zaměří se zejména na ty bez přístřešků. Nejvytíženější zastávky by se pak mohly dočkat rekonstrukce.

Zaměstnanci Dopravního podniku města Brna v těchto dnech vybírají místa, kde by nové přístřešky mohly vzniknout. Podle zadání radnice se mají zaměřit zejména na ty nejpoužívanější ve městě. „Zatím máme vytipovaných deset zastávek. První z nich by měla být zastávka Ústřední hřbitov," řekla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Dané zastávky však nebudou doplňovat jen přístřešky. Radní pro dopravu Petr Kratochvíl totiž věří, že se je podaří vybavit moderními technologiemi. Zastávky by tak mohly vypadat podobně, jako ta na Moravském náměstí. „Lidé si na ní mohou přečíst jízdní řád nebo dobít telefon. Mohlo by tam ale být i wi-fi připojení," řekl Petr Kratochvíl.

Cestující brněnské hromadné dopravy jsou ale k plánu radnice spíše zdrženliví. „Záleží hlavně na tom, jaký je prostor. Přístřešky by se ale hodily na hlavní nádraží," myslí si důchodkyně Jidřiška Pytelová.

Studentka Masarykovy univerzity Kateřina Sádovská zase nedokáže objektivně posoudit, do jaké míry bude projekt užitečný. „Všude, kde se pohybuji, zastávky jsou," řekla Sádovská. Dodává ale, že na jiných frekventovaných místech by město přístřešky doplnit mohlo. Naopak Nikola Rubišová si jich ani nevšímá. „Přesto si ale myslím, že je to pro lidi dobré. Třeba když dlouho čekají na spoj," řekla.

Brňané se nových zastávek nedočkají dříve než za rok. Studie dopravního podniku bude totiž dokončena až v průběhu letošního roku. Zatím není ani jasné, z čeho město nové moderní přístřešky zaplatí. Radní by chtěli využít některý z dotačních programů.

Klíčová slova: MHD, Brno, zastávky, cestující

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.