04.05.2019 17:34


Brno je město s druhou nejvyšší bytovou nouzí v České republice

Autor: Michaela Galuszková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova je v Česku 54 tisíc domácností. V Brně se s touto situací potýká bezmála 570 rodin s dětmi. Celkově se tak Brno řadí na druhé místo v počtu osob v bytové nouzi v České republice. Na prvním místě je Ostrava.

Infografika/Autor: Michaela Galuszková

Brno – Platforma pro sociální bydlení přinesla nové informace o stavu bytové nouze v České republice. Z výsledků jejich šetření vyšlo Brno jako město s druhou největší koncentrací osob v bytové nouzi.

Lidé v závažné bytové nouzi žijí především na ubytovnách, v azylových domech nebo bez střechy nad hlavou. Jedná se také o osoby žijící v nevyhovujících bytech, u příbuzných či v jiných nevhodných formách bydlení. Výjimkou nejsou ani osoby v systému péče o duševní zdraví nebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením. Nemají totiž jinou možnost a navíc nejsou schopni vyřešit situaci samostatně.

V Brně žije podle údajů Platformy sociálního bydlení 570 rodin s dětmi v bytové nouzi. S touto problematikou se snaží pomoci například projekt Rapid Re-housing Brno. Padesáti brněnským rodinám s dětmi žijících v nevyhovujících podmínkách nabídli zástupci možnost bydlet ve standardním nájemním bytě. Navíc jim poskytli intenzivní podporu pro udržení bydlení. Po jednom roce si byt udrželo 48 rodin z 50, což bylo o něco více než předpokládaný výsledek celého projektu. Původně se počítalo s 80% úspěšností.

Město Brno má ve vlastnictví 28 550 bytů, z toho jich jen 48 bylo přiděleno rodinám v režimu sociálního bydlení za rok 2017. Rodinám s dětmi z azylových domů nebo ubytoven pak bylo přiděleno 18 bytů. Odhadovaná doba na ukončení bytové nouze v Brně je 15 let.

Brněnští zastupitelé se však i nadále snaží stávající situaci zlepšit. Jedním z nových projektů, kterému se budou v roce 2019 věnovat, je rekonstrukce 30 bytů, které budou následně využity právě pro sociální bydlení. „Jsem ráda, že radní města Brna doporučili zastupitelům, aby se tomuto projektu nadále věnovali a umožnili jeho spuštění. Věřím, že bude úspěšný a klientům pomůže lépe se zapojit do života,“ řekla primátorka města Markéta Vaňková.

Na konci dubna brněnští radní také schválili nový akční plán na podporu sociálního bydlení. „Cílem návrhu tematického akčního plánu je rozšíření a podpora dostupnosti stabilního nájemního bydlení. Cílovou skupinou jsou domácnosti v nejisté nebo nevyhovující bytové situaci. Vedle vytvoření koncepce se zřídí také kontaktní místo pro bydlení, které poskytne nízkoprahové služby občanům," vyjádřil se k novému plánu Brna náměstek primátorky Robert Kerndl.

Klíčová slova: Bytová nouze, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.