04.12.2019 16:47


Brno koupí pět nových sanitek. Radní dnes pokřtili první z nich

Autor: Agáta Paličková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Radnice města Brna poskytne dotace na nákup jedné sanitky ročně. Počet výjezdů sanitek narůstá a jejich opotřebovanost se tak s najetými kilometry zvyšuje, proto je nutné záchranné vozy obnovovat. Brněnská primátorka ve středu pokřtila první vůz.

Brno – Brněnští radní dnes pokřtili novou sanitku, kterou město zakoupilo pro jihomoravskou záchrannou službu. Nový vůz bude jezdit od středy 4. prosince po Brně. V následujících čtyřech letech radnice poskytne dotaci na další čtyři sanitky. Pro vyšší komfort pacientů má úplné vzduchové odpružení zadní nápravy.

„Sanitka je produktem spolupráce města Brna s Jihomoravským krajem, Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje a Úrazovou nemocnicí v Brně. Po dobu pěti let město poskytne každý rok dotaci na nákup jedné plně vybavené sanitky,“ uvedla při křtu záchranného vozu primátorka Markéta Vaňková.

Dotace na nový vůz činila čtyři miliony korun a podle náměstka primátorky Petra Hladíka má již radnice vyhrazeny stejný obnos peněz na nákup dalších vozů. „Auta se používají v extrémním a nepřetržitém provozu, což má za následek jejich velké opotřebení. Dokazují to i najeté kilometry. I proto je důležité, aby se sanitky udržovaly v dobré kvalitě a obnovovaly se,“ doplnil Hladík.

Jihomoravská záchranná služba má v současné době 87 vozů k poskytování přednemocniční neodkladné péče. „Každá sanitka je pro nás vítaná. Ročně potřebujeme obnovit alespoň deset, nejlépe však patnáct sanitek,“ komentoval technický náměstek jihomoravské záchranky Pavel Chvalina. Nový vůz se liší od ostatních sanitních vozů úplným vzduchovým odpružením zadní nápravy, díky kterému se podle Chvaliny zvýší komfort při přepravě pacienta.

„Máme peníze na nová auta. V Česku je však málo kvalitních výrobců sanitek a ti kvalitní vyhrávají zakázky na dodávky i pro zahraniční dodavatele, mají tak všichni naplněný výrobní program a my musíme čekat,“ popsala stávající situaci jihomoravské zdravotnické záchranné služby ředitelka Hana Albrechtová. 

Klíčová slova: Brno, Zdravotnická záchranná služba JMK, nákup sanitek, Markéta Vaňková

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.