26.09.2018 14:04


Brno potřebuje rezidenční parkování, uvedl primátor Petr Vokřál

Autor: David Studnický | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rezidenční parkování v centru města a jeho přilehlém okolí, poloha hlavního nádraží či obchod s chudobou. Tato témata patřila k stěžejním bodům debaty předních kandidátů devíti politických stran na post primátora města Brna. Ta se uskutečnila v ůterý večer v hotelu Continental na Kounicově ulici a byla již třetím střetnutím před nadcházejícími volbami.

Brno – Veřejnou debatu kandidátů na post primátora města Brna pořádala Studentská sekce Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity společně se sedmi mládežnickými politickými organizacemi. Hosty byli zástupci stran, které v současnosti působí na zastupitelstvu města. Mezi nimi byl současný primátor Petr Vokřál (ANO), Petr Hladík (KDU-ČSL), Barbora Antonová (Žít Brno), Tomáš Koláčný (Piráti), Markéta Vaňková (ODS), Oliver Pospíšil (ČSSD), Vlastimil Válek (TOP 09), Martin Říha (KSČM) a Jasna Flamiková (Zelení).

 

Hlavními tématy debaty byla brněnská doprava, školství, sport, kultura a volnočasové aktivity. Vášně vzbudilo především městem rezonující nově zavedené rezidenční parkování. To je v historickém centru platné od 1.září, přičemž se bude rozšiřovat i do dalších částí města – v oblasti Veveří, Lidické, či lužáneckého parku je rezidenční parkování naplánované na 1. listopadu. „Ačkoliv je před volbami a spousta lidí je proti tomu a nadává, Brno potřebuje rezidenční parkování,“ uvedl primátor Vokřál. Opoziční zastupitelé ze stran TOP 09, Pirátů, ČSSD a KSČM se vyjádřili proti úpravě parkovacích míst.

 

V otázce dopravy se kandidáti věnovali především městské hromadné dopravě, výstavby nového vlakového nádraží a významu brněnského letiště. Petr Hladík z KDU-ČSL uvedl, že za problémy s ucpanou hromadnou dopravou stojí tři faktory – opravy městské infrastruktury, přehršel aut a plné MHD. Město má již rozpracovaný návrh projektu na vytvoření čtyř nových linek tramvají – v oblasti směr Bohunice, Bystrc, Lišeň a Lesná.

 

Druhým klíčovým bodem debaty bylo školství a sociální politika města. Zde panoval mezi politiky společný konsensus ohledně alternativních metod výuky, včetně toho, aby odlišené způsoby výuky nebyly brány jako protichůdné k metodám stálým. „Je potřeba moderního systému vzdělávání, který je schopen připravit naše děti na současnou dobu. Naučit je práci se zdroji a projektově myslet,“ uvedla zástupkyně strany Zelených Jasna Flamiková. „Jsme převzdělaný národ, ne každý může být vzdělaný. Téhle republice chybí řemeslníci. Je potřeba kvalitních klempířů a zedníků. I ti si přijdou na dobré peníze,“ řekl Martin Říha z KSČM.

Sociální politiku otevřela debata ohledně projektů Rapid Re-Housing a Housing First. První zmiňovaný se zabývá rodinami s dětmi na ubytovnách či v jiných formách bytové nouze. Druhý se věnuje lidem bez domova. Mezi kritiky patřila Markéta Vaňková z ODS, která uvedla, že by účastníci projektu měli městu vracet poskytnutou pomoc, například ve formě úklidu ulic.Debata ohledně sportu, kultury a volnočasových aktivit byla především o výstavbě nového veledromu, multifunkční atletické haly a Janáčkova kulturního centra. Koaliční zástupci zdůrazňují opravu Janáčkova divadla. Snahou města je docílit dokončení stavby centra ještě před vypuknutím mezinárodního a operního festivalu Janáček Brno v polovině listopadu.

Kongresový sál hotelu Continental navštívili Brňané všech věkových kategorií. Foto: David Studnický.

 

Zástupci koaličních i opozičních stran se shodli na úspěšném zavedení dietní stravy ve školách, která umožnila přípravu bezlepkových a bezlaktózových jídel, včetně pokrmů pro diabetiky. Jako další úspěch považují vznik Kanceláře architekta města Brna, participační rozpočet a jeho zvýšení na třicet miliónů korun či vrácení Brněnského veletržního výstaviště do rukou města.

Klíčová slova: Brno, primátor, debata, volby, doprava, rezidenční parkování, chudoba, školství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.