15.11.2019 00:04


Brno předměstí Vídně je název nové stálé expozice Moravské galerie. Od 15. listopadu bude ukazovat volné i užité umění 19. století

Autor: Tereza Švecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Nová výstava v Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brně ilustruje umění moravské a vídeňské kultury 19. století pomocí nejen soch nebo obrazů, ale také dobové módy nebo skla. Stálá expozice cílí hlavně na popularizaci umění mezi mladou generací a neznalci umění. Díla tak návštěvníkovi přiblíží třeba pomocí interaktivní hry nebo skleněného bludiště a za dobrovolné vstupné.

Jedna ze sošek v zrcadlovém labyrintu. Foto: Tereza Švecová

Brno – Zatímco minulá stálá expozice brněnské Moravské galerie ukazovala umění od gotiky po 19. století, nová se mu věnuje komplexně. Nezaměřuje se tedy jen na díla umělecká, jako třeba od malířů Gustava Klimta nebo Egona Schieleho, ale také na umění takzvaně každodenního života, tedy dobový nábytek nebo šperky. Předměty pocházející ze sbírky galerie budou k vidění v prvním patře Místodržitelského paláce od 15. listopadu.

Krom výše zmíněných rakouských secesních malířů, kterým je v prostorách paláce věnován grafický kabinet, budou vystaveny například ukázky z děl architekta Adolfa Loose, sochaře Ladislava Šalouna nebo malíře Hanse Makarta. Užité umění pak zastoupí mimo jiné třeba dekorativní sklo Zdenky Braunerové.

Protože jeden z hlavních cílů nové stálé expozice bude rozšířit umění mezi širší publikum, bude galerie prezentovat exponáty netradičně. „Chceme pracovat se starým uměním, ale neukazovat ho jen galerijně,“ vysvětlil ředitel Moravské galerie Jan Press. Návštěvníci Brna předměstí Vídně tak hned při vstupu na výstavu nahlédnou na barokní a gotická díla skrze odrazy zrcadlového bludiště českých designérů Jana Plecháče a Henryho Wielguse. Instalace má podle autorů nabídnout jedinečnou možnost se pozastavit, a vidět věci v nových kontextech.

Nový nádech přinesou Místodržitelskému paláci také sochy Martina Skalického, které jsou novými originálními odlitky starých forem. „Z historie čerpáme, nějakým způsobem se ji snažíme vzít a transformovat do dnešní doby,“ uvedl Skalický.

K objevování nových souvislostí bude sloužit i další plnohodnotná součást výstavy, interaktivní hra. „Hráče multimédiem provede malíř 19. století Hanuš Schwaiger, a neotřele zprostředkuje informace o věcech, které jsou v expozici zastoupeny,“ objasnila vedoucí lektorského oddělení Silvie Šeborová. Schwaiger zavede návštěvníka na různá tematicky významná místa, jako třeba ateliér Hanse Makarta, kde dostane krom informací také možnost sbírat umělecké předměty, které následně vytvoří jakousi osobní galerii.

Celá expozice má zejména edukovat. „Je orientována na diváka, který umění nezná a hledá si k němu cestu,“ upřesnil ředitel Moravské galerie Jan Press. „Tato výstava je pro návštěvníka zároveň jakýmsi rozcestníkem, ze kterého může dále pokračovat za moderním uměním do Pražákova paláce. V roce 2021 otevřeme také novou stálou expozici Uměleckoprůmyslového muzea, která se bude týkat vzniku designu,“ dodal Press.

Klíčová slova: Brno, Moravská galerie, Místodržitelský palác, výstava, interaktivita, bludiště, umění, sochy, móda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.