29.10.2018 13:07


Brno – Šalingrad. Lidé vybrali název novému nádraží

Autor: Anna Absolonová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brňané, kteří hlasovali v anketě o názvu nového brněnského nádraží, zvolili jako nejlepší variantu název Brno – Šalingrad. Mezi návrhy se objevily i takové, jako je Vídeň – sever či Praha – venkov. Jediný seriózní název Brno – Hlavní nádraží skončil druhý. Podrobnosti budou známy v odpoledních hodinách, kdy Magistrát města Brna vydá tiskovou zprávu.

Brno Do neděle 28. října mohli Brňané hlasovat ve druhém kole ankety o název nového brněnského nádraží. Vítězný název Brno – Šalingrad skončil na první příčce s 837 hlasy, na druhém místě s 698 hlasy skončila varianta Brno – Hlavní nádraží, na třetím místě se uméstilo Nádraží Járy Cimrmana, které se dostalo 166 hlasů. Pořadatelem soutěže byl Magistrát města Brna, soutěž byla spuštěna na webu nasnovejnadr.cz.

Vedení města se rozhodlo pro vytvoření ankety o název nového nádraží, které má vyrůst u řeky Svratky na jih od stávajícího nádraží, aby tak zvýšilo zájem lidí o tuto problematiku.  „O anketě jsem věděla, ale hlasování jsem se neúčastnila. Název Brno – Šalingrad mi připadá vtipný, ale nedokážu si představit, že by se nádraží takto opravu jmenovalo. Nějaký vhodnější název mě teď ale nenapadá,“ říká studentka Eliška Hlaváčková.

„Vítězný název Brno-Šalingrad se mezi tipy, jak by se mělo nové nádraží jmenovat, objevil vícekrát a hned v několika variantách. Jako první jej ovšem na web zadal Jaromír Boleslav, který je tedy autorem vítězného názvu,“ sdělila Zuzana Šrámková z tiskového střediska magistrátu.  „Chtěl jsem, aby bylo Brno něčím speciální, a pokud by město pojmenovalo nové nádraží Brno-Šalingrad, tak si myslím, že by to bylo víc než speciální. Slovo šalina je pro Brno specifické, vzniklo někdy kolem roku 1900, kdy v Brně část obyvatel hovořila německy a část česky a bylo třeba se dorozumět. Německé slovo Elektrische Linie si Brňané počeštili na slovo ‚šalina‘ a používáme ho dodnes,“ okomentoval pro Magistrát města Brna svůj návrh Jaromír Boleslav.

Zda se bude nové nádraží skutečně jmenovat podle vítězného návrhu, není zatím jasné. „Magistrát města Brna nyní předá vítězný název Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), která je investorem budoucího nádraží. Právě SŽDC bude následně formálně řešit pojmenování nádraží, které vznikne u řeky Svratky, s Drážním úřadem,“ dodala Šrámková.

Autoři deseti finálních návrhů a deset vylosovaných hlasujících obdrží ceny s nádražní tématikou. V sobotu 17. listopadu se budou moci svézt motoráčkem ze stávajícího nádraží do lokality budoucího nádraží a zúčastnit se komentované prohlídky. Autoři pěti návrhů, které ve finále získaly nejvíce hlasů, pak budou mít se pak budou moci podívat do zázemí a veřejnosti nepřístupných částí stávajícího nádraží. Autor vítězného názvu navíc získá roční kupon na brněnskou MHD.

Hlasování probíhalo ve dvou kolech. Lidé mohli zasílat své návrhy celé letní prázdniny. V prvním kole hlasování, které se konalo celé září, vybrali hlasující deset návrhů, které postoupily do druhého, říjnového kola. Hlasování se mohl zúčastnit každý bez omezení věku a bydliště, ve druhém kole pak pouze držitelé účtu BrnoID, či lidé, kteří vyplnili hlasovací lístek na podatelně Magistrátu města Brna.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.