18.03.2019 22:14


Brno se před sto lety stalo Velkým Brnem

Autor: Veronika Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letos na jaře je to přesně sto let od připojení jednadvaceti obcí a dvou měst k původnímu historickému městu a vzniku takzvaného Velkého Brna. Město se na základě zákona z 16. dubna 1919 rozšířilo na sedminásobek své původní velikosti a počet obyvatel se téměř zdvojnásobil.

Brno se ze dne na noc sedminásobně rozšířilo. Do města se rozšířila česká kultura a omezil se vliv německého obyvatelstva. Foto: Veronika Nováková

Brno – Přesně před sto lety se Brno rozrostlo do sedminásobné velikosti a počet obyvatel se téměř zdvojnásobil. K původnímu historickému městu se připojilo jednadvacet obcí a dvě města: Královo Pole a Husovice. Vzniklo tím takzvané Velké Brno. Díky tomu se značně zjednodušila a rozrostla infrastruktura a spolupráce mezi jednotlivými obcemi. Město začalo průmyslově i ekonomicky kvést do podoby, jakou má dnes.

Původní složení Brna tvořili převážně německy mluvící obyvatelé. Díky zákonu o připojení obcí z 16. dubna 1919 se do Brna dostala spousta česky mluvících lidí z venkova. „Po vzniku Československa se vláda ze všech sil snažila upevnit moc českého národa. Jakmile se k moci dostala česká strana, jejím největším záměrem bylo omezit v Brně německý vliv,“  vysvětlil příčiny vzniku Velkého Brna historik Aleš Vyskočil.

Pro obyvatele obcí to znamenalo především lepší dostupnost práce i zábavy, a to díky městské hromadné dopravě. Nově vzniklé městské části se navíc brzy propojily kanalizací a vodovodem a tím měli jejich obyvatelé o starost méně. Z důvodu nedostatku peněz ale k propojení došlo až v druhé polovině dvacátých let 20. století. Někteří obyvatelé nejdřív nebyli příliš nadšení. „Co se Královopolským nelíbilo, byla otázka splácení dluhů bývalého magistrátu, které by nově padlo i na připojené obce. Zastupitelé Komína se dokonce nejprve z tohoto důvodu odmítali připojit, nakonec se však sloučení nebránil nikdo,“  dodal Aleš Vyskočil.

Brno se po 16. dubnu 1919 stalo jedním z největších měst v Československu. Původní rozloha byla 1 815 hektarů, po připojení dalších částí se zvětšila na 12 376 hektarů . Počet obyvatel se po sloučení obcí navýšil z pouhých 131 663 na 221 758. Připojily se obce Bohunice, Černovice, Dolní Heršpice, Horní Heršpice, Juliánov, Jundrov, Kamenný Mlýn, Kohoutovice, Komárov, Komín, Maloměřice, Medlánky, Obřany, Přízřenice, Řečkovice, Slatina, Tuřany, Vejvanovice (nyní Brněnské Ivanovice), Žabovřesky a Židenice, Lískovec a města Husovice, Královo Pole.


Mapa původního rozšíření Brna. Rozloha se sedmkrát zvětšila a počet obyvatel téměř zdvojnásobil. Zdroj: převzato z www.encyklopedie.brna.cz

Během uplynulých deseti let zvažovaly některé brněnské části odpojení. Dolní Heršpice a Přízřenice vyhlásily v roce 2010 referendum, kde lidé rozhodovali o odpojení. Většina byla pro odtrhnutí, ale kvůli malé účasti výsledek nemohl vejít v platnost. V roce 2013 samostatnost znovu zvažovali, ale výsledek zůstal stejný. Dolní Heršpice a Přízřenice zůstaly součástí Brna. Stejný nápad dostaly v roce 2014 také brněnské městské části Bystrc a Soběšice. V roce 2017 pak i Líšeň a Tuřany. Ve všech případech se jim nelíbil územní plán.

„Na Magistrát Brna v současnosti žádná oficiální žádost o připojení ani odpojení nedorazila. V roce 2017 jsme se z dotazníku, který jsme rozeslali všem starostům Brna i okolních obcí, dozvěděli, že až devadesát tři procent starostů má o bližší spolupráci s Brněnským městským obvodem  zájem. Osmdesát jedna procent z nich uvedlo, že se sloučením s jinou obcí nesouhlasí,“ uvedla mluvčí brněnského magistrátu Radka Loukotová.

K příležitosti vzniku Velkého Brna bude v Muzeu města Brna uskutečněná výstava. K vidění bude od 12. července do 11. srpna a bude umístěna v Křížové chodbě Nové radnice. „Návštěvníci se budou moci na dobových fotografiích seznámit s dřívější podobou obcí připojených k Brnu a dozví se o průběhu a významu vytvoření Velkého Brna. Zajímavostí budou mapy Brna a filmové záběry z dvacátých let dvacátého století  ,“ řekl kurátor výstavy Pavel Košťál.

Klíčová slova: Brno, 1919, rozšíření města, Velké Brno, výročí, historie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.