16.05.2019 16:11


Brno získá návrh, jak pečovat o zeleň na Ústředním hřbitově

Autor: Jan Boháč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nová koncepce od společnosti Atregia bude řešit stav vegetace na největším brněnském hřbitově. Zeleň je na mnoha místech nevyhovující a při nepříznivém počasí může být pro návštěvníky dokonce nebezpečná.

Brno – Firma Atregia získala zakázku na zpracování Koncepce rozvoje, obnovy a údržby zeleně na Ústředním hřbitově města Brna. Ze tří účastníků, kteří se přihlásili do výběrového řízení, ji ve středu vybrala Rada města Brna. Společnost zvítězila kvůli nízké nabídkové ceně 999 tisíc korun a předchozím zkušenostem se zpracováním podobných materiálů týkajících se městské zeleně.

Nová koncepce spočívá ve vyhodnocení stávající vegetace a návrhu její obnovy. Řešit bude také pěstební opatření a vysazení nové zeleně, stejně jako návrhy na zajištění pravidelné údržby. Vyhodnotí rovněž zvláště hodnotné stromy na území hřbitova a vyčíslí finanční náklady na realizaci koncepce v jednotlivých etapách. Do tvorby dokumentu se zapojí také památkáři, protože původní část hřbitova je památkově chráněna.

„Ústřední hřbitov je velice navštěvované místo. Snažíme se, aby bylo po všech stránkách reprezentativní. Chceme se nyní soustředit na zeleň, která dotváří pietnost místa, ale může být například při silném větru nebezpečná," řekl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík. Doplnil také, že v současnosti mnoho stromů svými kořeny poškozuje chodníky a hrobová místa, což je nutné změnit. Důležité je podle něj i provedení dendrologického průzkumu, na jehož základě může být vypracována jasná strategie obnovy zeleně a péče o ni.

Lepší stav vegetace na městském hřbitově by uvítala i jedna z jeho pravidelných návštěvnic Anna Němcová. „Myslím, že si to hřbitov zaslouží. Některé stromy už moc dobře nevypadají," uvedla Němcová. Na konkrétní změny si však návštěvníci ještě budou muset počkat. První část koncepce bude hotová letos v listopadu, celý dokument pak o rok později.

Klíčová slova: Ústřední hřbitov, koncepce, zeleň

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.