14.03.2019 15:46


Bude Brno Evropským hlavním městem kultury? Radní se chtějí zapojit a vyhrát

Autor: Ladislav Zouhar | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brno zabojuje v soutěži Evropské hlavní město kultury. Město se chce zúčastnit ročníku 2028, kdy bude oceněno jedno české a jedno francouzské město. Vítěz může počítat s výhrou jeden a půl milionu eur. Soutěž by podle radních měla pozvednout kulturní vyžití ve městě a zajistit vyšší příliv turistů. 

Brno – Brněnští radní se ve středu rozhodli, že přihlásí Brno do soutěže Evropské hlavní město kultury, kterou organizuje Evropská unie. Ocenění uděluje Rada ministrů kultury členských zemí. Města se musí přihlásit nejpozději v roce 2022. Proto se radní rozhodli od dubna vytvořit pětičlenný pracovní tým na odboru kultury, který se bude přípravou zabývat. V září tohoto roku plánuje rada města schválit přihlášku do soutěže a vyčlenit potřebné prostředky, které se budou pohybovat okolo 30 milionů korun.

„V rámci přípravy jsem navštívil nizozemské město Leewarden, které získalo titul v roce 2018. Leewardenští se začali chystat na soutěž už v roce 2008. Z toho vyplývá, že s přípravou je potřeba začít zhruba deset let předem,“ vysvětlil zahájení příprav radní pro kulturu Marek Fišer. Fišer chce do projektu zapojit i Jihomoravský kraj, podle něj to zvýší šanci na úspěch. „Navíc se dá očekávat větší konkurence. Máme signály, že se do soutěže zapojí Ostrava, Zlín, Liberec a další města,“ doplnil.

„Kandidatura do soutěže je také velká příležitost pro rozvoj a zvýšení prestiže Brna. Pod pojmem kultura chápu nejen divadelníky, ale i sport, plánování či inovace. Všechny tyto obory bych chtěl do přípravy zahrnout,“ dodal  Marek Fišer. Podle něj také soutěž přitáhne do Brna více turistů, díky čemuž se zvýší i tržby v místních podnicích. V roce 2000 už soutěž v Česku vyhrála Praha a o patnáct let později Plzeň. Server iRozhlas.cz už v roce 2015 informoval o zvýšení počtu německých turistů v Plzni, kteří díky soutěži do města zamířili jak organizovaně, tak po vlastní ose. Podle statistik Plzně do města díky projektu přijel více než milion turistů, přičemž tržby v tomto období vzrostly o půl miliardy korun.

„Rok 2028 je pro Brno symbolický. Je to výročí úmrtí Leoše Janáčka, po němž je pojmenováno jedno z největších brněnských divadel. Proto je dobré, aby město soutěž vyhrálo,“ doplnil motivace Brna ke kandidatuře v kulturní soutěži první náměstek primátorky Petr Hladík.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.