12.05.2011 17:00


Budoucí lékaři zbavují děti strachu z bílých plášťů

Autor: Lenka Tůmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Děti zaujatě sledují muže v bílém plášti a přitom v rukou svírají plyšové medvídky. Ti představují nemocné nebo zraněné pacienty, kteří čekají na ošetření od doktorů – studentů lékařské fakulty v Brně. Tak lze popsat atmosféru v mateřské škole ve Starém Lískovci, kde se minulý týden uskutečnila akce s názvem Medvídková nemocnice.

Brno – Jedna z brněnských mateřských škol se ve čtvrtek na několik hodin proměnila v Medvídkovou nemocnici. Pacienti nebyli lidé, ale plyšoví medvídci a ošetřujícími lékaři nebyli opravdoví lékaři, ale studenti brněnské lékařské fakulty.

Medvídkoví lékaři dětem názorně ukazují vyšetření na operačním sále. Foto: Lenka Tůmová.Do Medvídkové nemocnice si děti s sebou přinesly své oblíbené plyšové medvídky, kterým vymyslely různá zranění nebo nemoci. „Můj plyšáček má zlomenou ručičku, protože zakopl o kámen a spadl na zem,“ řekla jedna ze zúčastněných dívek Barbora Havlíčková. V jedné z místností školky studenti vytvořili ordinace, do kterých za nimi chodily děti s nemocnými medvídky. Lékaři je vyšetřili a dali jim recept na vhodnou medicínu. Nejtěžší případy posílali na další vyšetření, například na rentgen, z kterého medvídci většinou postupovali na operační sál.

Cílem projektu Medvídková nemocnice je zbavit děti strachu z bílých plášťů. Když si všechna ošetření samy vyzkouší, získají jasnou představu o tom, co je u doktora čeká. „Pokud se děti nebudou bát lékařů, nezatají jim své problémy, které by je mohly v diagnostice ohrozit,“ uvedla organizátorka akce Barbora Pátková.

Medvídková nemocnice je přínosná nejen pro děti, ale také pro studenty medicíny. „Můžu si vyzkoušet, jaké to je komunikovat s dětmi, které mě neznají. Je to druh tréninku na pacienty,“ vysvětlil jeden z Medvídkových lékařů Michal Šimeček. Podle něj by se mělo projektu účastnit více mediků, aby si rozšířili obzory v komunikaci. „Myslím si, že mnoho budoucích lékařů s pacientem neumí komunikovat. Mnozí ani netuší, že by se to měli naučit,“ dodal.

Mezi mateřskými školami vzbudil projekt velký zájem. „Je to skvělá akce, která děti moc baví. Svým medvídkům vymýšlí různá zranění už týden dopředu,“ sdělila učitelka v mateřské škole Hana Flášarová. To potvrzují i předškoláci. „Moc se mi to líbí. Nejlepší bylo zavazování méďů,“ souhlasí Barbora Havlíčková.

Akce Medvídková nemocnice, která se těší stále většímu zájmu, je bezplatnou službou. Poskytují ji studenti lékařských fakult ve svém volném čase pod záštitou instituce IFMSA, která sdružuje studenty medicíny po celém světě.

Podobnou akci s názvem Polní Medvídková nemocnice mohou zájemci navštívit první červnový den. „Bude se konat při oslavě Dne dětí v zámeckém parku v Medlánkách,“ doplnila Pátková.

Klíčová slova: Medvídková nemocnice, lékaři, vyšetření, mateřská škola

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.