22.11.2018 12:49


Budoucnost Mendlova náměstí? Aktuální podoba naprosto ignoruje městskou strukturu, říká Jiří Oplatek

Autor: Veronika Kolaříková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Soutěže o budoucí podobu Mendlova náměstí se zúčastnilo sedm architektonických ateliérů, které měly za úkol vymyslet řešení podle zpracované dopravní studie. Vítězný návrh počítá se zklidněním dopravy i s místem pro veřejné akce. Všechny modely jsou vystavené v prostorách Starobrněnského kláštera.

Brno – Ideovou soutěž na proměnu Mendlova náměstí vypsalo město letos v červnu a organizovala ji Kancelář architekta města Brna. Soutěžící měli kromě řešení zároveň nabídnout uspořádání prostoru tak, aby fungoval jako skutečné náměstí.

Rekonstrukce Mendlova náměstí je podle architektů dlouhodobým problémem. Současný stav lokality je nevyhovující. „Aktuální podoba je z doby socialismu, která naprosto ignorovala městskou strukturu starého města. Myslím si, že toto náměstí je názorným příkladem toho, jak by se s městem nemělo zacházet,“ uvedl vedoucí odborné poroty – architekt Jiří Oplatek.

Výsledný model představuje náměstí s klidnější dopravou, zelení a parkem, místy pro odpočinek i volný čas a podmínkami vhodnými pro trhy. „Bydlím v blízkosti Mendlova náměstí, a proto jsem se snažil do návrhu zapracovat to, co mně osobně tady chybí. Kvalitní prostory pro veřejné akce, kde si lidé mohou sednout nebo dát kafe. Nechtěli jsme náměstí, které by definovaly pouliční čáry a zástavba,“ řekl jeden z autorů vítězného návrhu architekt Michal Palaščák.

Výstava s názvem Budoucí podoba Mendlova náměstí je zdarma přístupná pro veřejnost v prostorách Starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí do 20. prosince. „Vítězný návrh se mi moc líbí. Hlavně jsem nadšená z parku a z toho, že autoři počítali s veřejnými akcemi, které mi tady chybí. Jen si úplně neumím představit, jak reálně vyřeší dopravu,“ sdělila místní Anežka Soukupová.

Kancelář architekta města chce realizovat první změny v příštím roce. „Projekt je obrovský. Odhaduju, že konečná podoba se může budovat v horizontu až deseti let,“ informoval ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Lidé budou mít na jaře možnost navrhnout úpravy, zejména v otázkách dopravy a parkování. „V příštím roce uspořádáme participační setkání s Brňany, společně s nimi vybereme úpravy, které budou pro obyvatele nejvíce přínosné a pomohou zlepšit stav náměstí,“ doplnil Sedláček.

Klíčová slova: mendlovo náměstí, soutěž, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.