10.03.2012 20:08


Budoucnost učebních skript je v tabletech a mobilních telefonech

Autor: Daniel Zach | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Časopisy a noviny se snaží přežít v elektronickém věku, a proto mnohé z nich čím dál více rozvíjejí své elektronické mutace a hledají i další způsoby, jak se dostat ke čtenářům. Takovým prostředkem jsou i elektronické čtečky. Ty by zanedlouho mohly nejen přinášet zábavu ze stránek oblíbených magazínů a informace z denního tisku, ale i nahradit papírové učebnice a skripta.

Autor: Daniel Zach

Brno Technologický rozvoj mobilních telefonů umožňuje stále více možností, jak je využívat. Nástupci krátkých zpráv, budíků a jednoduchých her jsou dnes softwarové aplikace pro různé příležitosti, třeba ke čtení oblíbeného periodika. Stejné aplikace by podle Petra Zapletala ze společnosti Publero, která dnes zprostředkovává elektronické verze novin a časopisů, mohly posloužit i ke studiu. „Ve čtečce svého mobilního telefonu nebo tabletu by si pak student mohl nejen přečíst třeba deník Sport, ale i školní skripta,“ řekl Zapletal.

Používání elektronické čtečky v noteboocích a telefonech jako nosiče studijní literatury začíná testovat Fakulta stavební Vysokého učení technického (FAST VUT). „Motivací jít do takového projektu pro mě je potenciál propojení vzdělávací literatury mezi různými fakultami,“ zmínil akademický senátor FAST VUT Rostislav Lang. Tištěná skripta bývají někdy špatně dostupná, není jich dostatek a nejsou aktuální, což by podle Petra Zapletala měla jejich distribuce ve čtečkách řešit. „Student by si mohl potřebný dokument zakoupit nebo třeba jen pronajmout licenci na dobu studia. Autor skript by mohl v průběhu semestru přidávat aktuální informace. Sám by si tím zajistil, že se nebudou šířit jinou cestou,“ uvedl výhody Zapletal.

Studenti využívají rozličných možností k získání informací, které potřebují ke studiu. „Učím se buď z tištěných skript, nebo z textů, které nám dávají vyučující na dokumentový server. A hodně používám Google,“ řekl student Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Petr Beneš. 

Rozšíření čteček a s ní i elektronické distribuce novin a časopisů je závislé na rozšíření chytrých telefonů a tabletů. Nejvyšší je v současné době v USA, kde od začátku tohoto roku podíl prodeje elektronických verzí dosahuje kolem tří procent.

Klíčová slova: elektronická čtečka, mobilní telefon, učební skripta

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.