05.04.2012 12:02


Byznys nebo hyenismus?

Autor: Veronika Kynčlová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Média dnes a denně varují staré lidi, aby si dávali velký pozor na to, koho pouští do domu nebo jakou smlouvu podepisují. Ale pořekadlo o hrachu na zdi v tomto případě platí dvojnásob. Staří lidé se nechávají obalamutit i přesto, že o tomto fenoménu vědí.

Nedokážu pochopit, jak někomu svědomí dovolí, byť pod vlajkou vlastního podnikání, okrást jiného člověka. Navíc když je ten člověk starý a očividně bezbranný. Dá se takové chování ještě považovat za byznys, nebo už hraničí s hyenismem?

Veronika Kynčlová. Foto: Michal Cagala

Mým praprarodičům bylo devadesát a osmaosmdesát let. Na svůj věk dva vitální lidé, kteří celý život prožili v jedné vesnici a jediný jejich majetek byl domek s loukou a kousky polí, které jim vrátili v restituci. O domek se postarat ještě dokázali, ale pole už bylo nad jejich síly. Proto ho dlouhá léta pronajímali bývalému předse-dovi družstva, k jehož členům až do jeho rozpadu patřili i mí praprarodiče. Muže znali dlouho a důvěřovali mu. Proto když přišel s nabídkou, že pole odkoupí, nic nenamítali a návrh ceny, kterou byl za pozemky ochotný dát, odsouhlasili.

Těžko říci, zda se praděda s prababičkou nad cenou alespoň pozastavili. Nejspíš ani ne. Proč taky. Muže znali přece dlouhá léta. S radostí, že pro rodinu získali peníze, to řekli svému synovi, mému dědovi. Ačkoliv ho přesvědčovali o tom, že je to hodný a slušný člověk, děda si od něj nechal ukázat vypracovaný znalecký odhad. Když ho viděl, zatemnilo se mu před očima. Ten slušný bývalý předseda družstva pozemky odkoupil třikrát levněji, než co říkal znalecký posudek.

Takovéto jednání podle mě nemá s byznysem nic společného, ale je to zavrženíhodný hyenismus. Bohužel v dnešní době přibývá případů, kdy neznámý člověk okrade důchodce, i případů, kdy staré lidi takto ošálí někdo známý. Copak se z lidí v naší společnosti stávají hyeny?

 

Byli jste někdy nařčeni ze sexismu nebo egoismu? Znáte snad někoho, kdo podlehl čokoládismu, motorismu či alkoholismu a s nevídaným hyenismem pak vykořisťoval okolí? Nepropadejte pesimismu, naopak s patřičným entusiasmem užívejte dávky léčivého STISKismu. Přijměte pozvání na exkurzi do světa ismů, jak je vidí naše redakce. Pokud máte rádi sport, nezapomeňte si přečíst o fanouškovském patriotismu.

Klíčová slova: Hyenismus, byznys, praprarodiče

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.