03.04.2016 10:50
Canberra a Brno jsou si hodně podobné, říká Čech žijící v Austrálii
Autor: Michaela Vaisová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika
Marek Sláma žil celý život v Brně, začátkem letošního roku se ale přestěhoval do australské Canberry. Výrazné rozdíly v žití v Austrálii oproti Česku nevidí, přestože se Canberra umístila v prestižním žebříčku nejlepších míst k životu serveru Numbeo.com na prvním místě.
Pětatřicetiletý Marek Sláma pracuje ve firmě vyrábějící mikroskopy. Jednou z náplní jeho práce je školení ostatních zaměstnanců, firma ho vždy vysílá na nějaké místo, kde několik týdnů nebo měsíců žije. Navštívil tak například Japonsko, Spojené státy americké nebo Nizozemsko. Téměř celý minulý rok strávil pracovně v australské Canbeře a letos se rozhodl přestěhovat se tam na trvalo. Sláma je hubené vyšší postavy, obličej mu rámují tmavé krátké kudrny. Na tváři má stále úsměv a působí nabitý energií, kterou přenáší na své okolí. Nosí sportovní oblečení, které mu na věku pár let ubírá.
Kvalita života je v obou městech vysoká. Podle serveru Numbeo.com je Brno šestačtyřicáté nejlepší místo k životu na světě, v Evropě je na osmnácté příčce a je také nejvýše v Česku, Praha je o dvanáct příček níž. Žebříček se tvoří podle indexu kvality, který se skládá ze sedmi částí. Hodnotí se například bezpečnost, zdravotní péče, ceny bydlení a dopravy nebo znečištění ovzduší. Canberra v tomto žebříčku zaujala první místo. „Nepřestěhoval jsem se do Austrálie, protože by se mi v Česku žilo špatně. Brno mám rád a vždy se tam rád vracím,“ říká Marek Sláma.
Sláma žádný výrazný rozdíl v bydlení v Canbeře oproti Brnu nevidí. „V Canbeře je kromě všudypřítomných nákupních center běžné nakupovat na tržištích. Je jich ve městě více než deset a nabízejí místní produkty. Jsou neuvěřitelně rozmanitá. V Brně jsem na takové nákupy nechodil,“ tvrdí Sláma. Australané podle Slámy nemají výrazně jiný denní rytmus. „Jen mám dojem, že se v Austrálii později vstává. Místní si budíček na šestou ráno nenastavují,“ směje se. Sláma dál pracuje ve stejné firmě na stejné pozici, jen téměř šestnáct tisíc kilometrů od Brna.
Rozdíly v pracovní morálce a chování mezi zaměstnanci vnímá jako nejvýraznější odlišnost. „Je tu větší pracovní pohoda. Není tu tolik stresu jako v Česku,“ vypráví. Sláma také pociťuje menší kontrolu z vedení. „Když dostanu úkol, prostě ho udělám. Nikdo mě nepodezřívá, že netrávím v práci dobu, kterou bych měl,“ říká.
Australané jsou prý povahově velmi přátelští a otevření. „Lidé v mém okolí jsou směsicí nepřeberného množství národností z různých světadílů,“ vysvětluje. V Austrálii nefunguje pro Česko typické chalupaření. Mezi koníčky Canbeřanů patří různé sporty, například cyklistika nebo běh. Oblíbené jsou i vodní sporty, protože místní mají poblíž jezero a řeky, ani moře není nedosažitelné, je vzdálené přibližně dvě hodiny autem. „S Čechy mají Australané společné rybaření, kempování nebo fandění,“ tvrdí Sláma.
Australská kuchyně podle Slámy prostě neexistuje. Jedním z typických jídel je klokaní steak a Sláma popisuje další pokrm. „Meat pie je lokální jídlo. Je to masový muffin z listového těsta,“ říká. Nákupy v obchodech jsou srovnatelné s cenami v Česku. Pokud jde o bydlení, ceny jsou mnohem vyšší než v Brně. Nejdražší jsou pak ve srovnání s Českem služby. „Zajít si na večeři nebo jen na pivo je něco, co se nedá dělat denně. To bych vydělával jen na to,“ vysvětluje Sláma. Největší rozdíl je ve zdravotnictví. „Člověk tu zaplatí majlant za věci, které v Česku považuje za samozřejmé, a jsou často zdarma, například dentální zákroky,“ uvádí.
Sláma nevidí mnoho rozdílů mezi Brnem a Canberrou. „Obě města jsou si mnohem podobnější, než jsem si myslel. V Canbeře ale chybí kvalitní systém městské hromadné dopravy, stejně jako třeba v USA se tu jezdí hlavně autem a hned poté na kole,“ vypráví.
Ke změně místa k životu není nikdy pozdě, i když se jedná o přestěhování přes celou zeměkouli. „Žiju jen jednou,“ uzavírá.
Klíčová slova: Austrálie, Brno, Canberra, změna, bydlení
Fotogalerie

Hodnocení příspěvku
1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)
Vkladání nových komentářů skončilo.
AUTOR
Michaela Vaisová
Zobrazeno 2147×
Hodnocení 3.3 z 5
NEJČTENĚJŠÍ

Je otázkou, či je indická spoločnosť pripravená na reformy, hovorí indológ Zdeněk Štipl
Lucia Zubková
Zobrazeno 1976×
14. 12. 2020 21:13

Spolužáky znám jen díky skupinám na sociálních sítích, říká studentka prvního ročníku
Jan Podmol
Zobrazeno 1901×
23. 10. 2020 21:01
.jpg&w=88&h=66&zc=0&q=95&bg=FFFFFF)
Drag dodává lidem sebevědomí, říká Martin Kolář alias Priscilla
Barbora Šturmová
Zobrazeno 1888×
15. 11. 2020 20:47
NEJNOVĚJŠÍ
Můj největší sen je nepřestat se inspirovat, říká rapper Indigo
19. 01. 2021 21:28
Odmalička som miloval let vtákov a život zvierat v lese a chcel som ho zaznamenať, hovorí fotograf Viktor Szabo
19. 01. 2021 20:54
Tři artové filmy, nad kterými lze prokrastinovat o zkouškovém
19. 01. 2021 20:21
Uchazeče o magisterské studium na sociálněvědních oborech čeká distanční přijímací řízení
19. 01. 2021 20:19
Loňský rok byl ve Zlíně z pohledu dárcovství krve rekordní
19. 01. 2021 20:06