09.10.2010 18:07


Čára má dvě strany aneb TEDx Brno bez hranic

Autor: Tereza Hašková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Konference TEDx byla ve čtvrtek poprvé uspořádána v Brně. Je ojedinělá tím, že se snaží propojit dnešní úzce orientované, do sebe zahleděné obory vědy, umění či ekonomie.

TEDx Brno je neobvyklým formátem konference. Nejezdí na ni zástupci jednoho konkrétního oboru, naopak je určena všem zástupcům kreativních profesí, souvisejícími s vědou, designem, uměním či podnikáním. TEDx navazuje na americký model konference TED (technology, entertainment, design), který si bere za cíl šíření cenných myšlenek.


Úskalím pro tuto akci je právě to, že si při prvním setkání člověk pod jejím názvem a zaměřením nedokáže nic konkrétního představit. TEDx je chameleon a to s sebou nese svá pro i proti. V dnešním světě specializací, kde skoro každý jezdí automobilem, ovšem nikdo ho neumí sám celý vyrobit, nemusí být na škodu nahlédnout do kuchyně ostatních oborů a vzít si z toho možná něco i pro svůj užitek. Kreativní profese potřebují stále nové nápady, které nerostou na stromech, ale mohou se zrodit zajímavým rozhovorem na TEDxu.


TEDx ovšem nešíří cenné myšlenky masám, vždyť jeho brněnská odnož nabídla jen asi šedesát volných míst. Původní TED bývá obviňován z toho, že je elitářský. Vstupenka v zámoří na TED bez „x“ stojí přibližně čtyři tisíce dolarů, proti čemuž se zdá být jakákoliv nezávisle organizovaná odnož TED s „x“ za babku. Přesto lze brát i TEDx jako arénu, v níž účastníci prezentují svůj společenský status a úspěšnost své kariéry. Úspěch ovšem není sprosté slovo, jakkoliv se to může v naší zemi stále tradovat. Přítomní nedosáhli svého úspěchu podvodem, ale právě díky tomu, že jsou schopní dívat se na problémy z různých úhlů pohledu a jsou ochotní se zajímat o věci, které se zdánlivě netýkají jejich oboru.


Navíc na TEDxu se scházejí nejen lidé, kteří už mají něco za sebou, ale i kreativní lidé, jejichž jiskra se uplatní v budoucnu. Pointu toho, o čem je TEDx, nejlépe vystihl malíř a performer Vladimír Kokolia, který přítomným přednášel o tom, že čára (přímka) má dvě strany. Řekl tak vlastně, že prostor kolem nich lze uchopit různě, stačí jen mít vůli měnit svět kolem sebe.


Tereza Hašková

Klíčová slova: TEDx, Brno, konnference, specializace, elita, věda, design, zábava

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.