30.04.2018 18:06


Čarodějnické odběry přilákaly devatenáct nových zájemců

Autor: Tomáš Kiss | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V bohunické nemocnici v pondělí odebíraly krev zdravotní sestry v čarodějnických kostýmech. Za den odebraly krev více než sto lidem. Skoro třicet z nich se odběru nemohlo zúčastnit kvůli nesplnění základních předpokladů pro dárcovství krve. Většinu z nich tvořili pravidelní dárci krve, ale přišla i dvacítka nových zájemců. Počet dárců krve v Česku se pohybuje okolo tří set padesáti tisíc.

Brno - Pracovníci nemocnice si na pondělní filipojakubskou noc připravili speciální čarodějnický odběr krve. Na transfuzním oddělení bohunické fakultní nemocnice v pondělí pobíhaly sestřičky oblečené jako čarodějnice. Akce se zúčastnilo přes sto padesát lidí. Krev nakonec darovalo sto dvacet tři z nich. Někteří příchozí totiž nesplnili některou z podmínek pro darování krve.

Dnešní akce se zúčastnili hlavně lidé, kteří přišli darovat krev již poněkolikáté. Jedním z nich byl i Michal Bořecký. „Jsem pravidelným dárcem. Je to věc, co člověka nic nestojí. Sám jezdím na motorce a říkám si, že by se mi to jednou mohlo vrátit. S kolegy z práce chodíme darovat krev společně,“ poznamenal.

Dalším z účastníků, kteří krev darovali už poněkolikáté byl Michal Lev „Mám dobrý pocit z toho, že něco dělám pro ostatní. Krev jsem daroval celkem asi osmkrát,“ uvedl dárce Michal Lev. Někteří z dnešních účastníků darují krev ještě častěji. „Mám za sebou asi čtyřicet odběrů. Chodím ale spíše nepravidelně. Pracuji totiž ve školství, takže můžu jít jen když je zrovna nějaké volno nebo mám prázdniny,“ sdělil Petr Navrkal.

Sestřičky ale byly nachystané i na lidi, kteří krev ještě nedarovali, ale měli by o to zájem. Jen dnes takových dárců zaregistrovaly přes dvacet. Devatenáct z nich nakonec krev darovalo. 


Zájemci o dárcovství se mohou na oddělení registrovat v pavilonu I2 Fakultní nemocnice v Bohunicích každý den. Lékaři ale doporučují přijít ráno, aby byl odběr hotový do deseti hodin dopoledne a dárci měli dostatek času na regeneraci. Pravidelní dárci se z organizačních důvodů registrují po telefonu.

Počet dárců krve je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky v posledních letech víceméně stejný. Počet dárců se pohybuje okolo tří sset padesáti tisíc.

Klíčová slova: krev, dárcovství, Brno, fakultní nemocnice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.