26.04.2019 18:50


Část Hospice sv. Alžběty projde rekonstrukcí. Přibudou nová lůžka

Autor: Kristýna Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zrekonstruovaných prostor a nových lůžek se dočká Hospic sv. Alžběty v Brně. Ve čtvrtek o tomto projektu blíže promluvil ředitel zařízení Karel Kosina spolu s architektem Tomášem Jurákem. Díky přestavbě severního křídla pojme hospic až jednadvacet nových pacientů. Představení projektu proběhlo jako součást programu v rámci Dne otevřených dveří.

Hospic sv. Alžběty | foto: Kristýna Sklenářová

Brno - Projekt plánované rekonstrukce hospice sv. Alžběty v Brně představil ve čtvrtek jeho ředitel Karel Kosina. Rekonstrukcí projde severní křídlo a vedle něj bude dostavěna i část nároží. Hospic tak navýší kapacitu o jednadvacet nových lůžek. Se stavbou by se mělo začít na konci léta a její dokončení je stanoveno na podzim příštího roku.

Nové severní křídlo bude mít společenské prostory i venkovní část. „V prvním patře jsme se snažili na každý pokoj navázat venkovní polosoukromou terasu. Tak, aby i s lůžkem mohli pacienti vyjet přímo na terasu a nemuseli složitě přijíždět daleko do zahrad,“ popsal novou přístavbu autor projektu, architekt Tomáš Jurák. V přístavbě je zahrnuta i garáž a příjezdová cesta pro sanitky a pohřební vozy. V současné době vozy zastavují ve venkovním průjezdu, odkud se pak pacient převáží do výtahu. Pro vážně nemocné pacienty a zesnulé to proto není kvůli vlivům počasí i nesoukromému otevřenému prostoru vhodné. Zároveň bude upraveno i vnitřní nádvoří a pod novým názvem Rajská zahrada bude sloužit pro rekreační účely.

Rekonstrukci ředitel oznámil v rámci Dne otevřených dveří. Návštěvníci si mohli od desíti do sedmnácti hodin prohlédnout prostory hospice a seznámit se s možnostmi péče, kterou poskytuje. „Chceme dnes seznámit návštěvníky s tím, co to hospic je. Často se zaměňuje s domovy pro seniory nebo s léčebnami pro dlouhodobě nemocné,“ objasňovala vedoucí dobrovolníků Iva Valentová. Hospic sv. Alžběty pomáhá lidem v pokročilé nebo konečné fázi nevyléčitelných onemocnění. Krom pokojů jsou k dispozici společenské prostory, zahrada nebo malá moderní kaple. V té je umístěna také Kniha živých. „Na každé stránce je jeden den. Od počátku Hospice se tam zapisuje, kdo v daný den zemřel. Ne podle roku, ale podle dne úmrtí. Také tu probíhají bohoslužby i polední modlitba, kdy se na zemřelé vzpomíná,“ vysvětlila tradici vrchní sestra Květoslava Zapletalová. Hospic zároveň není jen pro věřící, ale vyznání pacienta je zde respektováno. Otevřena byla i historická kaple kláštera sv. Alžběty, která je obyčejně pro veřejnost uzavřena.

Mimo prohlídek připravil personál hospice i program pro veřejnost. Dopoledne se konala beseda s primářkou domácího hospice Reginou Slámovou na téma paliativní péče (péče o pacienta s nevyléčitelnou nemocí v pokročilém nebo finálním stádiu - pozn. red.). „Když je člověku emočně i psychicky dobře, tak se mu mnohem lépe zvládají i fyzické potřeby,“ popisovala ošetřovatelka důvody pro domácí hospic. Ošetřovatelé z domácího hospice dojíždějí za pacientem přímo do domova. Ambulantní péče jsou přitom v Brně momentálně jen asi tři. „Přesvědčit zdravotní pojišťovny je složité. Je třeba jim ukázat, že to má smysl. Pokud jim čas od času někdo zavolá, že by měl o tuto péči zájem, budou alespoň vědět, že je to potřeba,“ povídala o momentální situaci Slámová. V odpolední hodinách pak Eva Lienerthová mluvila o možnostech lůžkového hospice. Pro zpestření besedního programu byly promítány i dva dokumentární filmy s hospicovou tématikou – Poslední sny a Sedm písní.

Mezi návštěvníky byli starší lidé, ale i ti, co se starají o nemocné příbuzné doma. Podívat se přišla i skupina děvčat s učitelkou ze střední a základní školy Tišnov. Z oboru ošetřovatelství od nich chodí do hospice studenti na praxi. „Paliativní péče budí ve studentech nejistotu. Měli jsme studentky, co zdejší praxi prostě nezvládly. Ale přijde mi, že zdejší prostředí je natolik pěkné, že ten strach zmírní,“ vykládala Petra Makešová. Chválila hlavně možnost neustálých návštěv.

Hospic svaté Alžběty je umístěn v konventu sester alžbětinek. Funguje od roku 1998, loni tedy oslavil dvacetileté výročí. V současné době je připraveno pro klienty hospice celkem dvacet lůžek.

Klíčová slova: hospic sv. Alžběty, rekonstrukce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.