13.05.2019 18:16


Čechů na internetu stále přibývá, oblíbené jsou sociální sítě i poslech hudby

Autor: Martina Homoláková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Internetové připojení využívají čtyři z pěti Čechů nad šestnáct let, nejčastěji tráví čas na sociálních sítích, poslechem hudby a hraním her. Přibývá především počet uživatelů v pokročilém věku. V budoucnu počet lidí s internetovým připojením ještě naroste.

Mezi Čechy jsou oblíbené sociální sítě, poslech hudby i hry. Autor: Martina Homoláková

Brno – Počet Čechů využívajících internet stále stoupá. Vyplývá to ze statistiky Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci za rok 2018, vydané Českým statistickým úřadem. Nejoblíbenější jsou u uživatelů sociální sítě, poslech hudby i hry. 

V roce 2000 využívalo internet deset procent osob starších šestnácti let. Většinu z nich tvořili studenti vysokých škol a zaměstnanci v oblasti informačních technologií. Oproti tomu v loňském roce používalo internet osmdesát procent lidí nad šestnáct let.

Internetové připojení využívá mnoho Čechů také pro zábavu. K poslechu hudby je připojení využíváno téměř polovinou obyvatel České republiky, hraní her se věnuje čtvrtina populace. „Dříve jsem hrál online hry opravdu hodně, ale teď spíše programuji a učím se nové věci do budoucna. Nicméně ve svém volném čase si občas rád něco zahraji i teď,“ uvedl student oboru Informační a komunikační technologie Vysoké školy báňské Patrik Meixner.

Nejvíce aktivity zaznamenávají sociální sítě, a to především Facebook, Instagram a Twitter. Ty využívá ke sdílení informací a komunikaci každý druhý Čech nad šestnáct let. Před deseti lety to byl pouze každý dvacátý. Neustále stoupající číslo ovlivňuje také fenomén influencerů, v souvislosti s nímž se sociálními sítěmi živí stále více lidí. „Dá se říct, že v dnešní době si mnoho lidí sociální sítě zakládá právě za účelem výdělku a kvůli tomu, že je momentálně populární, když je někdo influencer,“ objasnila blogerka Lucie Ehrenbergerová. 

Sociální sítě jsou oblíbené ale také mezi běžnými uživateli. „V poslední době jsem na Instagramu aktivní každý den. Baví mě sledovat, co kdo přidal za fotky nebo videa, a tuhle činnost vnímám jako formu relaxu,“ přiblížila studentka Yumjirmaa Ochirsuren. Dodala, že ze sociálních sítí používá i Facebook, ale spíše jen pro komunikaci se spolužáky a známými.

Fenomén internetové komunikace je také zajímavou oblastí zkoumanou psychology. „Sociální sítě lákají hlavně kvůli přátelům a sledujícím, ale zároveň je in posouvat hranice a porušovat pravidla. Uspokojují základní potřeby komunikace, projevu a pozornosti, proto jsou tak populární,“ popsala psycholožka Lenka Svobodová. 

Internetové připojení využívají lidé také pro inzerci zboží a internetové vyhledávání. Nejčastěji zjišťují informace o produktech, službách, cestování a zdraví. Přes aplikace nejčastěji prodávají oblečení a elektroniku. 

V budoucnu se očekává, že Čechů na internetu ještě přibude, a to především z řad starších ročníků, jelikož většina mladých už internetové připojení aktivně využívá.

Klíčová slova: internet, Česká republika, sociální sítě, hudba, hry

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.