10.01.2021 19:19


Cenu Classic Prague Awards získal festival Pražské jaro

Autor: Mikuláš Stoklasa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Mimořádnou cenu Classic Prague Awards za nejpřínosnější počin pro českou kulturu v době koronavirové pandemie získal festival Pražské jaro. U příležitosti on-line Novoročního koncertu České filharmonie ji převzal ředitel festivalu Roman Bělor.

Praha - Festival Pražské jaro získal neobvyklou cenu Classic Prague Awards. Ocenění za největší přínos pro českou kulturu v době pandemie koronaviru převzal ředitel festivalu Roman Bělor, a to během živě vysílaného Novoročního koncertu České filharmonie.

Z důvodu vládních nařízení, které jsou spojené s koronavirovou pandemií, se letošní ročník uskutečnil on-line. Program se přitom připravoval několik týdnů. „Chtěl bych poděkovat hlavně České televizi a Českému rozhlasu. Bez nich by se festival tímto způsobem konat nemohl. Největší dík pak patří celému týmu, který se podílel na dramaturgii festivalu a Ondřeji Havelkovi, který diváky jednotlivými koncerty provázel,“ prohlásil ředitel festivalu Roman Bělor. 

Výherce této ceny vybrala tradiční odborná porota, ve které zasedají například sopranistka Gabriela Beňačková, houslový virtuos Václav Hudeček, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč, skladatel Ondřej Soukup, nebo klavírista Ivan Klánský.

Organizátoři udílení cen klasické hudby Classic Prague Awards rovněž oznámili spojení letošního pátého ročníku s tím příštím. Porota tedy bude vybírat ze všech přihlášených v období mezi roky 2020 a 2021. Opatření vlády dopadla mimořádně tvrdě zejména na kulturu, kterou v letošním roce prakticky umrtvila. Nechceme ale přijít o zajímavá díla nebo události, které se přece jen uskutečnily a byly přihlášeny, proto uspořádáme dvouročník, který završí tradiční slavnostní večer v lednu 2022, uvedl zakladatel cen Petr Stuchlík.

Podle České tiskové kanceláře zatím naposled jediné tuzemské komplexní ceny klasické hudby Classic Prague Awards převzali laureáti loni v lednu, a to za rok 2019. Křišťálové trofeje s grafikou Janáčkovy partitury si odnesli například Jan Mráček, Belfiato Quintet a Marek Kozák. Laureátem ceny za celoživotní přínos se stal Vladimír Válek, někdejší dirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a dlouhodobý šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Přihlášky pro aktuální dvouročník 2020 a 2021 jsou stále otevřeny, nominace se budou uzavírat až na konci příštího roku. Přihlásit se může každý zajímavý umělecký výkon v některé z kategorií Sólistický, Orchestrální či Vokální výkon, Nahrávka roku, Soudobá kompozice nebo Crossover projekt. Další ceny jako je Talent roku, Celoživotní přínos nebo ocenění Propagace české hudby v zahraničí určuje odborná porota, cenu za nejlepší Klasiku roku uděluje Česká televize.

Celý slavnostní večer by měla vysílat Česká televize v lednu 2022. „Určitě se těším a budu se koukat. Jako zapálená houslistka a obdivovatelka vážné hudby jsem si zatím nenechala ujít žádný ročník,“ sdělila divačka Martina Filipová.

Klíčová slova: Pražský festival, Classic Prague Awards, hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.