15.04.2019 20:49


Ceny bytů v Brně stále stoupají, poptávka i přesto převyšuje nabídku

Autor: Martina Homoláková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Křivka ceny bydlení v Brně má i nadále rostoucí tendenci. Oproti roku 2012 se prodejní cena zvýšila o padesát až sto procent v závislosti na lokalitě, i přesto však poptávka stále převyšuje nabídku.

Brno – Ceny bytů v Brně dále rostou, oproti roku 2012 se zvýšily o padesát až sto procent. Byt 3+kk v okrese Brno-město je běžně nabízen za cenu pěti až šesti milionů korun, v okrese Brno-venkov pak stejný typ bytu stojí v průměru o milion méně. „Záleží samozřejmě na atraktivitě lokalit a na tom, jak vysoké ceny tam byly už před tímto růstem,“ uvedl majitel realitní kanceláře R21 Radim Kučera. Dodal, že již několikrát byla pokoušena hranice sto tisíc korun za metr čtvereční. „Na takovou cenu ale většina lidí nepřistoupí, horní hranice se momentálně pohybuje mezi sedmdesáti až osmdesáti tisíci korunami,“ vysvětlil Kučera. Letošní průměr se zatím drží právě na úrovni sedmdesát tisíc korun za metr čtvereční.

Vzrůstový vývoj cen potvrzují i nejnovější výsledky Českého statistického úřadu za první kvartál letošního roku. Oproti roku 2010 se průměrná cena bytu v Česku zvýšila o více než padesát procent. Cenu zvyšuje i poptávka, která stále převyšuje nabídku. „Nabídka ale postupně klesá, takže myslím, že ceny teď budou pár měsíců nebo let na podobné hranici,“ řekl Kučera. 

Brno hned po Praze představuje nejdražší město k bydlení. „Lidi nejvíc lákají lokality jako jsou Veveří a Královo Pole,“ sdělil Kučera. Podle něj mají tyto oblasti hned několik výhod, mezi něž patří dostupnost a poměrně klidné prostředí.

Patrik Meixner shání byt v Brně téměř čtvrt roku. Po dokončení studia na vysoké škole se plánoval usadit ve vlastním bydlení, ale vysoké ceny nabízených bytů jej odrazují. „Student po škole si byt nemůže cenově dovolit a na hypotéku je těžké dosáhnout,“ posteskl si Meixner. Bydlení hledal do dojezdové vzdálenosti půl hodiny od centra města. „Postupně jsem ze svých nároků slevoval, ale k ničemu to nevedlo. Zatím asi zůstanu v pronájmu a počkám, zda ceny neklesnou,“ přiblížil Meixner.

Po změně zákona na podzim 2018 je pro mnoho lidí obtížnější na hypotéku dosáhnout. Česká národní banka od 1. října 2018 zavedla nová pravidla, aby zamezila zadlužování českých občanů. Kvůli novým podmínkám tak mnoha lidem nezbývá nic jiného než zůstat v pronájmu.

Klíčová slova: bydlení, Brno, byt, cena

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.