07.05.2020 15:10


Ceny potravin rostou. Kromě koronaviru je na vině i sucho

Autor: Magda Duhonská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Potraviny v supermarketech zdražují. Na vině je nepříznivý vývoj koruny k euru, ale i sucho a omezení vývozu výrobků ze zemí zasažených pandemií nemoci Covid-19. Zdražování potravin velkou mírou přispělo k březnovému růstu spotřebitelských cen za březen.

Potraviny zdražují nejen kvůli koronaviru. Zdroj obrázku: Pexels.com

Praha – Cukety, kiwi, rýže nebo alkohol. To jsou jen některé potraviny, které poslední dobou zdražily. K nárůstu cen dochází u většiny dovážených potravin a jeho příčinou je kombinace faktorů, z nichž ne všechny souvisejí s koronavirem. Ceny zvyšuje nejen narušení mezinárodního obchodu kvůli pandemii nemoci Covid-19, ale i celosvětový nárůst poptávky o čerstvé i trvanlivé potraviny.

„Dalším z důvodů zdražování je výrazný nárůst kurzu eura vůči koruně, který se projevuje přibližně od druhé poloviny února,“ uvedl mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík. „Ceny vybraných druhů dováženého ovoce a zeleniny navíc ovlivňuje i zvýšení poptávky v celé Evropě, aktuální situace ohledně koronaviru v Itálii a končící sezóna ve Španělsku,“ dodává Kubík. Mezi nejvíce zdražené potraviny patří cuketa, kapusta, mrkev, kiwi nebo citrusy.

Podle mluvčí Globusu Lutfie Volfové je v současné situaci pro zákazníky prioritou zdraví. „Lidé nakupují více čerstvých potravin, především ovoce a zeleninu. Kvůli uzavřeným stravovacím zařízením se prodává vše pro domácí vaření a pečení,“ vysvětlila Volfová.

Kvůli zavřeným restauracím a hospodám vzrostl zájem i o víno i tvrdý alkohol. „Prodej alkoholických piv vzrostl o desítky procent, zatímco u nealkoholických piv a ochucených pivních mixů vzrostly jen velmi mírně. Největší oblibě se těší piva ve skleněných lahvích,“ sdělila Volfová. 

Zdražování se ale týká i trvanlivých potravin. „Čelíme navyšování cen přímo od výrobců. Důvodem je nepříznivý kurz eura, dopravní náklady a v případě vybraného zboží, jako je například rýže, také ochranářské omezení vývozu ze zemí, které toto zboží produkují,“ řekla Volfová.

Právě o trvanlivé potraviny je od začátku března velký zájem. „V souvislosti s pandemií a jednotlivými vládními opatřeními jsme evidovali nárazové nárůsty nákupů potravin do zásoby,“ uvedla mluvčí Lidlu Zuzana Holá. „Zákazníci se zásobili především trvanlivými potravinami, tedy těstovinami, rýží, moukou, trvanlivým mlékem a konzervami, prodej těchto výrobků několikanásobně stoupl.“

Zvyšování cen přitom nemusí jen tak skončit. Volfová uvedla, že se nedá odhadnout, jak se bude situace dále vyvíjet. „Výši cen ovlivňují faktory, které nedokážeme my ani naši konkurenti ovlivnit.  Jde například o kurz eura a situaci spojenou s koronavirem v zemích, které jsou producenty potravin,“ sdělila Volfová. Svůj podíl na nepříznivém vývoji cen má i počasí. Ranní mrazy anebo sucho mohou mít vliv na úrodu některých plodin a negativně ovlivnit vývoj cen potravin i do budoucna.

Podle Českého statistického úřadu právě zdražování potravin velkou měrou přispělo k celkovému růstu spotřebitelských cen za březen o 3,4 procenta. K inflaci přispělo dokonce víc než náklady spojené s bydlením.

Klíčová slova: zdražování, potraviny, peníze, růst cen, supermarkety,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.