21.03.2019 13:11


Ceny Thálie obohatí nová kategorie, chystají se i organizační změny

Autor: Vojtěch Kočárník | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Herecká asociace se rozhodla rozšířit Ceny Thálie. Přibude kategorie pro alternativní a loutkové divadlo. Asociace také nově zakládá Českou akademii divadelníků, složenou z dosavadních laureátů Cen Thálie a dalších významných divadelních osobností. Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka dále informoval, že slavnostní předávání cen se přesune z března na říjen.

Ceny Thálie obohatí nová kategorie

Praha– Nově zavedená kategorie pro alternativní a loutkové divadlo bude mít na rozdíl od zbývajících pouze jednoho vítěze. Zatímco v činohře, opeře, operetě a tanci se ceny udílejí mužům i tak ženám, nová kategorie předpokládá každý rok pouze jednoho vítěze. Stejně jako v ostatních kategoriích bude vítěz vybrán ve dvoukolové volbě. Rozdílem však bude, že do druhého kola nepostoupí tři ženští a tři mužští kandidáti, ale pět kandidátů obou pohlaví. „S tím souvisí informace, že se ruší samostatná cena pro loutkaře,“ řekl Ondřej Kepka. 

Asociace dále zruší dosavadní Kolegium pro udílení Cen Thálie. Herecké výkony budou nově posuzovat odborné poroty, jejichž členové se budou každý rok obměňovat.

Souběžně se zánikem Kolegia vznikne Česká akademie divadelníků. Ta bude složena z dosavadních laureátů a dalších divadelních osobností, které vybere prezidium. Důvodem je snaha o nejširší zapojení divadelní obce do spolurozhodovacího procesu. Česká akademie divadelníků bude udílet vlastní cenu, a to za mimořádný přínos českému divadelnímu umění. Ta nahradí původní cenu Kolegia. Podobně jako v minulých letech budou v této kategorii soutěžit mezioboroví divadelníci jako dramatikové, režiséři či choreografové.

Každá dílčí kategorie v uplynulých letech udílela cenu za celoživotní mistrovství. V případě činohry dojde k rozšíření. Namísto jedné ceny vzniknou dvě, jedna pro muže a jedna pro ženu. „V minulosti se bohužel stávalo, že se nestačily ocenit nezpochybnitelné osobnosti naší divadelní scény. Existovalo nepsané pravidlo, kdy toto ocenění získával jeden rok muž a druhý žena. Kvůli tomu však už cenu nikdy nezískají velikáni jako je například Radek Brzobohatý,“ komentoval Kepka rozšíření činoherní kategorie za celoživotní mistrovství. 

Vedle samotných cen dojde i ke změně časového plánu. Slavnostní udílení cen se přesune z března na říjen. Důvody jsou podle Kepky dva: „Divadlo žije především s divadelní sezonou, tedy od září do června. Druhým důvodem je fakt, že v březnu se Thálie tloukly s dalšími kulturními cenami a jejich předáváními.“

Ceny Thálie jsou udělovány od roku 1993 nejlepším divadelním hercům. V minulosti získali ocenění například Josef Somr, Taťána Medvecká, Lucie Bílá nebo Jiří Korn.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.