22.10.2020 15:00


Cenzura, aneb Velký bratr nás sleduje

Autor: Mikuláš Stoklasa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Cenzura je spojovaná především s totalitním režimem a pro mnohé nemá v demokracii místo. Úplně ovšem nezmizela a zaútočila na dnes už každodenní aspekt života člověka. Sociální sítě jsou pod nátlakem cenzury a brojí proti tomu i známé osobnosti. Nejnovějším činem proti cenzuře na sociálních sítích je iniciativa s názvem Stop cenzuře.

Cenzura, slovo, jež dokáže v novinářích, spisovatelích, či hercích vzbudit odpor a strach zároveň. Svou strukturou se přitom podobá viru, kdy dokáže napadnout a změnit každý aspekt lidského života. A stejně jako u viru, i zde se člověk nedokáže plně cenzury zbavit. Ano, zdá se to jako nesmysl, vždyť doba, kdy se Václavské náměstí neslo v duchu cinkajících klíčů je už dávno pryč, a s ní i cenzura. Ale na pokraji vyhynutí se cenzura dokázala vyvinout a skrýt se do oblastí, o kterých člověk do té doby mohl jenom snít.

A do jakých jiných oblastí komunikace se mohla cenzura skrýt než do odvětví sociálních sítí. Zpočátku nenápadná a vyčkávající, se nově transformovala do formy jakéhosi Velkého bratra v modrobílé formě a nemilosrdně trestá každý přestupek, nehledě na to, kdy jste ho udělali. Lidé tak hlásí případy o tom, jak dostávají zákazy na svém profilu u tohoto modrobílého Velkého bratra, které jsou ovšem už několik let staré. Vtipné na tom potom je to, že v té době platila jiná pravidla, než za které se dnes stejné přestupky trestají.

Ale každý Velký bratr má svého Winstona, který proti němu brojí a zároveň hledá pravdu. V tomto případě se role Winstona ujal vývojář Daniel Vávra, který se svou peticí ostře vystupuje proti cenzuře. A přesto, že jeho Jáma Pekel sama zažívá cenzurování obsahu, i nadále pokračuje v boji proti Velkému bratrovi. Jeho nejnovějším výpadem proti němu je petice, která by měla cenzuru na internetu a sociálních sítích zrušit, nebo alespoň zmírnit.

Není divu, že při tomto novodobém Winstonovi stojí i taková esa, jako je Ondřej Neff, Stanislav Bernard nebo šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš. I samotný otec a tvůrce Velkého bratra, Mark Zuckeberg, ví a přiznává, že novodobá cenzura je špatná. Přesto mají pomocníci Velkého bratra, tedy cenzoři, pocit, že je třeba cenzuru zvětšovat a přidávat ji stále víc na hodnotě. A tohle Ministerstvo pravdy zatím válku vyhrává.

Co se s tím, kromě petic, dá vlastně dělat? Především je důležité nastavit určité hranice, které by držely politiku stupňující se cenzury na určité úrovni. Snad každému člověku je jasné, že rasistický, násilný a podobně nevhodný obsah se nesmí objevovat nejen na sociálních sítích, ale určování, co za obsah do této kategorie patří, se nesmí posouvat dále a dále. Do té doby nás bude Velký bratr i nadále sledovat.

Klíčová slova: cenzura, sociální sítě

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.