15.05.2016 16:26


Černá zóna olympiády obsahuje brazilskou spodinu

Autor: Magdaléna Kunrtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od 5. do 21. srpna se bude svět soustředit na letní olympijské hry, které se letos konají v brazilském městě Rio de Janeiro. Město očekává velký nápor turistů a přizpůsobuje se mase lidí výstavbou areálů či dopravní infrastrukturou. V současnosti se média zabývají zejména problematikou viru zika a dopingem. O výstavbě ve městě se zmiňují spíše v pozitivním duchu.

Brno/Chile – Nejvýznamnější sportovní událost tohoto roku vyvolává řadu otázek. Olympijské hry nejsou jen o zisku medailí a rozhodujících setinách, ale také o dlouhých přípravách a okolnostech, které je provázejí. Žadatelé o dobrovolnictví na hrách upozorňují na porušování lidských práv. 

Pátého srpna jihoamerická metropole přivítá tisíce sportovců. Česká republika osmdesát dva dní do olympiády počítá až se sto třiceti kvalifikovanými Čechy. K uspořádání takové akce je ovšem třeba počítat i s místem staveb sportovišť. „Rio de Janeiro zažívá obrovskou proměnu. Její velkou část tvoří infrastrukturní práce, které ale zachovávají historické dědictví města, jak pro obyvatele, tak pro návštěvníky Ria. Místa, odkud se museli lidé přesídlit, se řešila v rámci všech právních kroků a postup byl v souladu s ochranou práv občanů. Jsme si vědomi, že pokud došlo k jejich přemisťování, rodiny se dohodly na náhradách škod nebo se zúčastnily speciálního bytového projektu „My House, My Life" (federální program zahájený v roce 2009 na podporu financování bydlení pro chudé obyvatele Brazílie a střední třídu – pozn. red.),“ vyjádřil se k problematice mediální tým Mezinárodního olympijského výboru.Atletika je jednou z nejsledovanějších disciplín na olympiádě. Vybudování moderních sportovišť s sebou nese řadu otazníků. (ilustrační fotka) Foto: Magdaléna Kunrtová

Ubytování pro dobrovolníky

Pavel a Ivana pochází z České republiky. Oba cestují po Chile a chtěli využít šance a zažít olympiádu z pohledu dobrovolníků. Situace kolem organizace je ale rozhořčila a nesouhlasí s ní. Aby se mohli stát dobrovolníky, dostali pokyn k sehnání si vlastního ubytování, protože takovým zájemcům dá olympijský výbor přednost. Pavel a Ivana tak sháněli ubytování pomocí couchsurfingu (projekt bezplatného ubytování po celém světě – pozn. red.). Od oslovených lidí jim přicházely pouze negativní zprávy. „Nepodporuji olympijské hry, a proto ani nebudu ubytovávat nikoho, kdo s nimi má mít něco společného. Bohužel jde o odporný projekt,“ reagoval Negro žijící v Riu. Obdobná odpověď přišla i od Pedra. „Zadejte si do Youtube heslo olympijské hry a objeví se vám mnoho videí. Na stránkách Rafucko se tím hlouběji zabývají. Odvádí skvělou práci,“ komentoval situaci kolem místa sportovního dění Pedro. Francisco popisuje současné Rio jako živé město a očekává neklid i během olympiády. „Situace v Brazílii je nespravedlivá. Brazílie je velmi bohatá země, ale je zde plno chudoby. Sociální propast je obrovská. Před dvěma lety vláda odsunula chudé komunity Ria pryč z města, ale nemluví se o tom a ani tisk na to téma bohužel neinformuje,“ prozradil Francisco. Redakce Stisku zná celá jména respondentů, avšak vzhledem k situaci, která v Riu je, si je nepřáli dotazovaní sdělit.  Pavel s Ivanou se pokoušeli shánět další informace, ale lidé se o situaci ve městě nechtějí bavit a média mlčí. Celý projekt se jim ale znechutil a s podporou olympijských her již nepočítají.

Oslovený Český olympijský výbor na otázku ohledně problematiky výstavby v Riu a souznění s Olympijskou chartou nereagoval. Olympijské hry pracují s myšlenkou rovnoprávnosti všech sportovců bez rasové, politické a náboženské diskriminace a jejím cílem je spojit všechny národy světa, což symbolizují i kruhy na olympijské vlajce. Podle dostupných informací jsou ale chudí obyvatelé v Riu diskriminováni a odsunuti.

Podivná demokracie nejen v Riu

Poslední olympijské hry se odehrály v ruské Soči. „O organizaci megalomanských sportovních akcí v současnosti žádají hlavně země, které jsou demokratické leda tak na papíře, neb věří, že si tím vylepší image, a dost často se jim to bohužel daří. Olympiáda je sice krásná myšlenka, ale investovat peníze do školství nebo zdravotnictví taky nezní špatně,“ komentuje na svém facebookovém profilu situaci Tereza Kotásková.

Loňská výstavba fotbalových stadionů vyšla Brazílii na více než patnáct miliard dolarů. Obyvatelé by ale raději peníze využili na lepší sociální systém země, která se potýká s chudobou. Samotný problém vystěhování a porušování lidských práv se týká statisíců lidí. 

Česká televize se zamýšlí ve svém článku nad tématy spojenými s Riem. Snaží se zjistit, zda se podaří zajistit bezpečnost, dopravu a jestli budou stoprocentně fungovat sportoviště, které si vyžádaly nejeden protest a lidské životy. Informují také o nezájmu o vstupenky mezi brazilskými fanoušky a o úmrtí lidí během výstavby olympijské infrastruktury.

Letní i zimní olympijské hry se konají jednou za čtyři roky. V současnosti jsou termíny her posunuty tak, aby se po dvou letech střídaly, jednou je letní olympiáda a dva roky poté zimní. Za dva roky se uskuteční olympiáda v jihokorejském městě Pchjončchang a v roce 2020 letní v japonském Tokiu.

Klíčová slova: olympiáda, lidská práva, Rio de Janeiro, peníze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.