18.03.2014 08:53


Češi se bojí dopadů oslabené koruny, dovolenou řeší včas

Autor: Švanda Robert | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Slunce a moře. Češi v létě rádi jezdí na dovolenou do přímořských letovisek a ani letošní rok nebude výjimkou. Z důvodu nedávné měnové intervence se ale nyní lidé mnohem více uchylují k nákupu first minute zájezdů. Ze zvýhodněných nabídek cestovních kanceláří mohou turisté vybírat už jen do konce března.

Brno - Měnová intervence České národní banky, vedoucí k oslabení české koruny, bude mít dopad na letošní ceny zájezdů. Alespoň to předpokládají cestovní kanceláře a samotní turisté. Zvýšil se totiž zájem o zájezdy first minute nabízející cenově zvýhodněnou dovolenou. Ve srovnání s loňskem nyní zaznamenáváme asi desetiprocentní nárůst zájmu o zájezdy tohoto typu. Vzhledem k oslabení koruny rovněž přepokládáme navýšení cen při prodeji last minute zájezdů, které budou zohledňovat aktuální kurz," uvedla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Západ slunce nad mořem. Přesně takový obrázek čeští turisté vyhledávají na své dovolené. Autor: Robert ŠvandaKlienti cestovních kanceláří mohou včasným nákupem dovolené dosáhnout slevy až patnáct procent. Snížená cena ale není pro turisty jediným lákadlem. Hlavním faktorem, který motivuje zákazníky k nákupu first minute pobytů, jsou především výrazné slevy oproti katalogovým cenám zájezdů. Mohou to být ale také bonusy jako bezplatný transport na letiště, výlet v místě dovolené nebo kapesné," jmenuje výhody marketingový ředitel cestovní agentury Invia Michal Tůma.

Vedle různých bonusů a celkově nižší částky za zájezd může být důležitý také pocit jistoty, že se turisté dostanou přesně tam, kam chtějí. Nerada řeším věci na poslední chvíli a chci mít jistotu, že pojedu tam, kam chci. Proto si dovolenou rezervuji dopředu," říká jedna z mnoha turistek směřujících na dovolenou do zahraničí Pavlína Radová.

V minulosti turisty od včasných nákupů odradila povinnost uhradit vysokou zálohu třeba i půl roku před samotnou dovolenou. Invia, která zprostředkovává zájezdy z více než tří set cestovních kanceláří, proto zavádí další novinku, která má klienty přimět koupit zájezd co nejdříve. Od listopadu 2013 nabízíme akci s názvem Chytrá záloha 500 Kč. Umožňuje klientům rezervovat si pobyty od 1. května do 31. října 2014 za částku pět set korun. Záloha dříve dosahovala padesáti procent z celkové hodnoty pobytu, proto jsme se rozhodli vyjít klientům vstříc a minimalizovat výši zálohy," představuje novinku Tůma.

Turisté uvažující nad koupí zvýhodněné dovolené mají posledních pár dní na rozhodnutí. Nabídka first minute totiž obvykle platí pouze do konce března, výjimečně do poloviny dubna. Vlna nejvyšších slev už ale přešla. V období ledna a února dosahovaly slevy nejvyšší úrovně, v průměru dvanáct až patnáct procent. Nabízené slevy se nyní do konce března, někde i dubna, pohybují v rozmezí pěti až sedmi procent," prozradila Petříčková.

Největší zájem je u turistů o tradiční destinace. Podobně jako v minulých letech Češi nejčastěji kupují zájezdy do Řecka, Chorvatska, Itálie či Turecka.

Klíčová slova: cestování, dovolená, cestovní kancelář, léto

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.