27.11.2016 11:46


Češi to s penězi umí. Ve finanční gramotnosti lehce převyšují evropský průměr

Autor: Josef Karlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Vysokoškolsky vzdělaní živnostníci, kteří mají rodinu, nakládají s penězi nejlépe. Vychází to z průzkumu finanční gramotnosti, který vypracovali odborníci na zakázku České spořitelny. Mezi kraji skončila na prvním místě Praha, druhý byl Jihomoravský kraj.

výzkum

Brno – Výsledky studie o finančních schopnostech Čechů zveřejnili zástupci České spořitelny ve čtvrtek 24. listopadu.  Celý výzkum vycházel ze studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podle výsledků těchto dvou studií jsou Češi mírně nad evropským průměrem.

Výzkum měl tři hlavní pilíře, a to zájem o oblast financí, hospodaření s penězi a znalost bankovních pojmů a produktů. „Nejhůře Češi dopadli v oblasti zájmu o finance, kde průměrně získali pouze šestnáct bodů ze sta, naopak dobře dopadli v hospodaření s penězi, kde získali sedmašedesát bodů ze sta,“ řekla manažerka výzkumu Lenka Korečková.

Do studie se zapojilo tisíc lidí z nejrůznějších společenských vrstev ve věku od patnácti do sedmdesáti let. „Ve výsledcích se projevilo velké množství faktorů. Pozitivně působí rodina, víra, vyšší vzdělání nebo také pracovní status. Překvapivě však na finanční gramotnost nemá žádný vliv pohlaví. Muži i ženy dosáhli shodně celkového průměru třiatřicet bodů ze sta," uvedla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Odborníci z České spořitelny opakují tento výzkum každé dva roky. Zjednodušená verze je dostupná také na internetu. „Test jsem si vyzkoušel a musím uznat, že to nebylo vůbec lehké. Nakonec jsem ale získal slušných dvaačtyřicet bodů," řekl student České zemědělské univerzity Martin Pěnička.

Česká spořitelna je největší bankovní společnost České republice. Má téměř pět milionů klientů a šest set čtyřicet poboček. Je součástí skupiny Erste Group, která podniká ve střední a východní Evropě.

Klíčová slova: Ekonomika, finanční gramotnost, Česká spořitelna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.