14.11.2019 22:48


Česká justice se musí otevřít veřejnosti, shodují se nejvyšší státní zástupce a předseda Nejvyššího soudu

Autor: Sára Jeschkeová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ústředním tématem tiskové konference Nejvyššího soudu 13. listopadu bylo posílení důvěryhodnosti české justice. „Od roku 2016 podle průzkumů důvěra veřejnosti roste, ale měli bychom ji dál posilovat a zvyšovat,“ řekl předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Změnit k lepšímu by chtěl například dostupnost informací, lidé by se tak měli lépe dozvědět, jak soudy fungují a jak mohou uplatnit svoje práva.

Pavel Šámal, Pavel Zeman a Aleš Pavel na tiskové konferenci Nejvyššího soudu. Foto: Sára Jeschkeová

Brno – Exkurze a dny otevřených dveří, moderní a interaktivní způsob podávání informací. Významné osobnosti české justice chtějí zlepšit obraz českých soudů. "Justice nesedí na obláčku, je to služba veřejnosti placená z daní, proto musíme odvádět práci, která je kvalitní, efektivní a srozumitelná,“ uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Podle Aleše Pavla, ředitele kanceláře předsedy nejvyššího soudu, by měla osvěta začínat už na školách. „Mohlo by jít třeba o hodiny základních právních informací,“ řekl. Dodal, že informace by měly být dostupné i cizincům nebo lidem se sníženými intelektuálními schopnostmi, kteří nejsou schopni komplexně pochopit složité soudní procesy. „V Německu existují pro takové lidi jakési zjednodušené verze,“ navrhl, jakým způsobem by mohl stát znevýhodněným osobám pomoci.

Věc, kterou veřejnost často vnímá jako problém, je i délka soudních procesů. Česká justice pak budí dojem, že je pomalá. Podle Zemana to však není pravda. „Trestní řízení ale je v Česku neuvěřitelně rychlé. Ano, existují případy, které trvají déle, ale to je způsobené povahou konkrétních případů, které jsou velmi rozsáhlé,“ řekl.

Šámal také uvedl, že jednou z priorit je, aby soudní rozhodnutí byly dostupné i na nižších instancích, což by usnadnilo přístup k informacím. To je však problematické, protože citlivé údaje, jako jsou jména, musí být kvůli ochraně údajů anonymizované. Zatím se to však dělá ručně. „V některých zemích k anonymizaci používají programy, což výrazně usnadňuje práci,“ popsal Šámal. U soudů vyšších instancí to pracovníci zatím dělají ručně a rozhodnutí jsou tak veřejnosti dostupné. Rozhodnutí soudů nižších instancí ale zatím ne. Podle Šámala je to hlavně otázka peněz, což podle něj souvisí i s tím, že se v Česku nevynakládá dostatek financí na justici celkově.

Jinak ale Šámal věří, že se daří měnit obraz i činnost justice k lepšímu. "Já jsem v tomhle optimista," řekl. "Máme spoustu nápadů, snad se nám v následujících letech podaří něco zrealizovat," doplnil Pavel a dodal, že dalším krokem bude najít finance na tyto projekty.

Klíčová slova: soud nejvyšší soud justice šámal pavel zeman česko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.